Wszyscy wiemy, że zdrowy sen dla dziecka jest niezwykle istotny. Niejednokrotnie jednak wielu rodziców ma problem z uśpieniem dziecka lub martwi się przebiegiem jego snu. Istnieje wiele praktyk, które młodym mamom podpowiadają bardziej doświadczone kobiety. Jedną z nich jest usypianie dziecka przy dźwiękach suszarki do włosów. W poniższym wpisie dowiesz się czy to dobry i skuteczny sposób.

Jak przebiega sen małego dziecka?

Często młodzi rodzice, którym dopiero urodziło się pierwsze dziecko, bardzo przeżywają to w jaki sposób śpi ich pociecha. Czuwają nieustannie przy łóżeczku, reagują na każde, nawet najmniejsze, dźwięki i ruchy. Spokojnie, nie musicie być aż tak wyczuleni!

Małe dzieci, szczególnie przez okres pierwszego roku, śpią bardzo aktywnie! Jest to tak zwany sen lekki i to właśnie on dominuje u Waszego dziecka. W tym czasie maleństwo wydaje się bardzo niespokojne – wędruje po łóżeczku, robi dziwne miny i wydaje wiele różnych dźwięków.

To wszystko jest całkowicie naturalne i nie powinniście ingerować w sen Waszego dziecka o ile to go nie zakłóca jego snu. Rodzic powinien zareagować dopiero w momencie, kiedy pojawia się płacz lub zbyt intensywna aktywność, która może wybudzić dziecko. Należy wtedy maleństwo wyciszyć i uspokoić, aby dalej smacznie spało.

Dlaczego należy zadbać o prawidłowy sen dziecka?

Prawidłowy sen u malutkiego dziecka jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na jego prawidłowy rozwój. Podczas snu, maleńkie organizmy są niezwykle aktywne! To właśnie wtedy najbardziej intensywnie namnażają się komórki zarówno ciała, jak i mózgu. Poprawia się odporność, ponieważ produkowane są białe krwinki odpowiedzialne za zwalczanie infekcji. Również sen jest czasem, w którym prężnie wytwarzany jest hormon wzrostu.

Warto zadbać o prawidłowy sen dla swojego dziecka, ponieważ wyspane maleństwo jest zdrowsze, ma lepszy humor i lepiej się rozwija. Łatwiej przyswaja bodźce z zewnątrz. Często słyszy się „wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko” i to absolutna prawda! Można zauważyć jeszcze inną prawidłowość: wyspane dziecko – wyspani rodzice. 🙂

Pamiętajcie również, drodzy rodzice, że dzieci wiedzą jak długo powinny spać, więc nie narzucajcie im konkretnych godzin snu, a bardziej zadbajcie, aby ten sen był jak najlepszej jakości. Zwróćcie uwagę czy w sypialni dziecko ma wszystkie odpowiednie warunki do zdrowego snu – odpowiednią temperaturą i wilgotność powietrza, brak rozpraszaczy, czystą pieluszkę itp.

W jaki sposób uśpić dziecko?

Usypianie dziecka to bardzo często spore wyzwanie dla rodziców. Posiłkują się wtedy różnymi metodami – mniej lub bardziej skutecznymi. Każdy z nas ma w domu urządzenia, pomagające w usypianiu dziecka. Są to wszelkiego rodzaju sprzęty, które wydają jednostajne i monotonne buczenie. Jest to tak zwany biały szum. Może to być suszarka do włosów, odkurzacz, nagrania z takim dźwiękiem lub specjalne zabawki. Prawdopodobnie jest to podobny dźwięk, do którego dziecko przywykło będąc jeszcze w brzuchu mamy. Człowiek nawet podczas snu szuka różnych bodźców, więc biały szum w tle, który działa relaksująco, jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ mózg skupia uwagę głównie na nim.

Należy jednak pamiętać, że biały szum nie powinien na stałe gościć podczas zasypiania, a być jedynie pomocą w trudnych chwilach! Najlepszym i najzdrowszym rozwiązaniem dla dziecka są klasyczne metody, które powinno się stosować w pierwszej kolejności. Powinniście, drodzy rodzice, przede wszystkim usypiać dziecko poprzez rodzicielską czułość i troskę – dotyk, kołysanie, śpiewy czy bajki. Maluchy należy również kłaść do ich łóżeczek, aby uczyły się samodzielnie wyciszać i zasypiać.

Jeśli jednak zdecydujecie się na korzystanie z generatorów białego szumu to musicie pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

  1. Głośność szumu nie powinna przekraczać 50dB – średniej intensywności deszcz.
  2. Źródło dźwięku nie powinno być bezpośrednio przy główce dziecka, bo prawdopodobnie będzie zbyt głośne.
  3. Zbyt duże natężenie wysokich tonów i wysoka głośność może uszkodzić słuch.
  4. Ogranicz działanie szumu – ustaw automatyczny wyłącznik lub wyłącz źródło ręcznie gdy dziecko zaśnie.
  5. Nie korzystaj z szumu jeśli nie jest to naprawdę konieczne!

Nagranie białego szumu

Powyższe nagranie możecie odpalić nawet z telefonu. Nie ustawiajcie głośności na maksymalną! Ten dźwięk powinien być jedynie delikatnym tłem w miejscu snu dziecka.

Rate this post
Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.