Ileż to czasami trzeba się naprosić, aby dziecko spróbowało czegokolwiek nowego. Kategoryczne „nie” i krzyk, że tego nie lubi. Tak naprawdę nie wie czy nie lubi, przecież nigdy wcześniej tego nie próbowało… Znajome, prawda? Oczywiście, że znajome! To problem bardzo wielu rodziców. Niektóre dzieci ograniczają się do bardzo wąskiej grupy pokarmów, którymi się żywią. Nie jest to do końca zdrowe, ale na pewno jest dość irytujące dla rodziców. Jeśli jesteś w takiej sytuacji to koniecznie sprawdź czy znasz poniższe sposoby na zachęcenie dziecka do jedzenia nowych przysmaków! 🙂

Dlaczego dzieci nie chcą jeść nic nowego?

Zanim zaczniemy próbować uczyć nasze pociechy, aby próbowały nowe przysmaki, należy zrozumieć dlaczego nie chcą ich jeść. Dzieci lubią bezpieczeństwo, przewidywalność i rutynę – również w przypadku jedzenia.

Ograniczając się do znajomych potraw i smaków, mogą przewidywać jak będzie wyglądał ich posiłek. Podświadomie nie chcą ryzykować i eksperymentować. Działają zgodnie z zasadą „jeśli coś działa to po co to zmieniać”. Z próbowaniem nowych smakołyków bywa różnie – jedne są pyszne, inne zupełnie nie do zjedzenia. Jest to ryzyko, którego dzieci czasami nie chcą podjąć.

Innym powodem jest to, że dajemy dziecku do spróbowania potrawy, które nam smakują. To, że dla nas coś jest smaczne, nie oznacza że posmakuje również dziecku. Główną rolę odgrywa tutaj układ pokarmowy Twój i dziecka. Nie wiem czy wiesz, ale dzieci mają około 3 razy więcej kubków smakowych niż dorośli. Właśnie dlatego pokarm dla dzieci wydaje Ci się mdły i chętnie byś go sobie mocniej doprawiła. Z tego powodu nie należy dawać malcom zbyt intensywnie smakujących potraw – mogą się przez to zrazić do próbowania czegoś nowego.

Dodatkowo, do tego wszystkiego, warto przypomnieć powiedzenie mówiące, że do niektórych smaków trzeba dojrzeć. Na pewno zauważyłaś również u siebie, że z wiekiem zmieniają się Twoje preferencje kulinarne. Potrawy czy składniki, których kiedyś nie lubiłaś, być może są podstawą Twojej obecnej diety. Wielokrotnie zostało wykazane w badaniach, że ludzie wraz z wiekiem zmieniają swoje upodobania smakowe. 

Jak zachęcić dziecko do próbowania nowych smaków?

Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. Każdemu z nas może smakować co innego. Dlatego ciężko jest powiedzieć jak zachęcić kogoś do próbowania nowych potraw. Również wielu dorosłych ma z tym problem i nigdy nie poznają kuchni z różnych części świata. Jest jednak kilka uniwersalnych metod, które możesz spokojnie stosować w przypadku swojego dziecka. 

Wytrwałość kluczem do sukcesu

Uczenie dziecka czegokolwiek to proces. Rzadko kiedy uda Ci się to za pierwszym razem. Nie wiem czy jesteś jeszcze przed nauką wiązania butów czy może po, ale to dobry wyznacznik. Jeśli jesteś po – rozumiesz o czym mowa, a jeśli przed – niedługo zrozumiesz. 🙂 Musisz wytrwale próbować i zachęcać do spróbowania czegoś nowego. Jeśli dziecko odmówi, spróbuj ponownie za jakiś czas.

Bez wmuszania i szantażu

Wmuszanie w dziecko jedzenia pod groźbą zakazu zabawy, szantażowanie tym, że gdzieś nie pójdziecie i tak dalej, to nie jest rozwiązanie problemu. W taki sposób możesz tylko pogorszyć sytuację, w której się znajdujecie. Dziecko zacznie kojarzyć jedzenie z krzykiem, płaczem i awanturą, a tego na pewno byś nie chciała.

Dodatkowo warto przy okazji powiedzieć, że wmuszanie w malca dużych porcji jedzenia również nie jest wskazane. Zauważ, że dziecko jest od Ciebie o wiele mniejsze, żołądek ma również proporcjonalnie mniejszy. Dlaczego więc niektóre mamy mają tendencje do nakładania dziecku porcji niewiele mniejszych niż sobie? Przejedzenie naprawdę nie jest dla dziecka dobre, a nadwaga i otyłość to choroby! Zachęcaj do jedzenia, a nie wmuszaj zbyt wielkich porcji!

Uśmiechnij się z talerza

Dzieciaki uwielbiają bajki, kolorowe stworzenia i uśmiechnięte dziwadła. Mogą godzinami oglądać przekoloryzowane kreskówki w telewizji, na które rodzic nie może patrzeć po mniej niż godzinie. Wykorzystaj to i przenieś na talerz swojego maleństwa! Przygotuj posiłek, który będzie wyglądał ciekawiej niż zwykła kanapka. Zrób na niej oczy i uśmiech, ułóż domek z warzyw – możliwości jest mnóstwo. Musisz po prostu sprawić, aby posiłek zainteresował Twoje dziecko. Dodatkowo wymyśl do tego jakąś ciekawą historię i interesującą nazwę. Krótko mówiąc – spraw, aby jedzenie miało w sobie coś z zabawy. 🙂

Mniej słodyczy i przekąsek

Wiele dzieci je właściwie non stop – tu ciasteczko, tam kawałek jabłka, a potem jeszcze pół banana. Niby takie nic, ale przez cały dzień trochę może się tego nazbierać 🙂

Musisz ograniczyć takie podjadanie, bo dziecko się tym po prostu najada między posiłkami. Malec zwyczajnie nie ma miejsca na pełnowartościowy obiad, bo jego brzuszek jest prawie pełny jeszcze zanim zacznie jeść.

Poza tym, dlaczego dziecko miałoby chcieć zjeść warzywka, za którymi pewnie nie bardzo przepada? Przecież przez ostatnie trzy godziny co chwile dostawał coś pysznego, jakieś słodycze. Poczeka chwilę i znów dostanie batonika albo banana. 🙂 


Widzisz więc, że jest kilka sposób, które mogą zachęcić dzieciaki do próbowania nowych potraw. Możesz zapytać dlaczego jest to takie ważne, skoro specjalne kaszki i gotowe posiłki dla dzieci, dostarczają im wszystkiego co potrzebne.

To co jemy podczas dzieciństwa ma bezpośredni wpływ na to jak ukształtuje się nasz gust kulinarny. Oznacza to, że gdy Twój malec podrośnie, nadal będzie oczekiwał przetworzonej papki ze słoika. Ewentualnie ograniczy się do bardzo wąskiej grupy produktów, które nie dostarczą mu wszystkich niezbędnych składników. W domu prawdopodobnie będzie trwała walka o to, aby dziecko zjadło cokolwiek „normalnego”. Jeśli zaczniesz odpowiednio wcześnie uczyć pociechy próbowania nowych smaków to prawdopodobnie oszczędzisz sobie takich przygód. 🙂 Wyjdzie to na zdrowie dla dzieci i dla Ciebie – na tle nerwowym.

5/5 - (Liczba ocen: 1)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.