Przespanie całej nocy bez przerw to największe marzenie wielu rodziców. Niestety dzieci bardzo często miewają problemy ze snem. Może to być spowodowane przez wiele różnych czynników. Jedne z nich są łatwe do wyeliminowania, a inne znacznie trudniejsze. Rodzice dwoją się i troją, aby zapewnić dziecku spokojny i zdrowy sen w nocy, ale często bywają bezsilni i nic nie przynosi oczekiwanych efektów. Dowiedz się dlaczego Twoje dziecko może mieć problemy ze spokojnym snem!

Dlaczego dziecko nie chce spać w nocy?

Problemy ze snem u maluchów mogą być spowodowane bardzo wieloma różnymi czynnikami. Czasami są to błahostki, a w innym wypadku poważne problemy zdrowotne. Rodzice muszą bacznie obserwować dziecko i reagować tak szybko jak to możliwe. Jeśli widzisz, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego to nie bój się zasięgnąć porady lekarza! W najgorszym wypadku usłyszysz, żeby nie przesadzać, ale głowę będziesz miała spokojną. 🙂 Zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka jest najważniejsze i nigdy nie wahaj się tego kontrolować. Jeśli Twoje maleństwo ma problemy ze snem w nocy, sprawdź poniższe kwestie:

1. Jedzenie – kolacja i nocne przekąski

Zacznijmy od kolacji, bo to jedna z podstawowych kwestii. Dziecko na kolację powinno dostać coś lekkiego. Nie może to być nic co powoduje u maleństwa problemy żołądkowe. Z pewnością utrudni to spokojny sen i może prowadzić do wybudzania.

Ponadto, czasami dzieci w nocy budzą się, bo są po prostu głodne. Miej naszykowane lekkie przekąski, które podasz w razie potrzeby. Ważne jest również picie – jedynie woda, ewentualnie mleko. Nie powinnaś podawać słodzonych herbatek ani innych słodkich soków i napojów.

2. Świeża pielucha

Mokra pielucha skutecznie utrudnia sen dziecku. Jest to dla malucha zwyczajnie nieprzyjemne. Najważniejsze jest, aby suchy był ten fragment, który bezpośrednio dotyka skóry. Bardzo ważne jest, aby pieluchy, które stosujecie do snu, były szczególnie chłonne, wygodne i delikatne. Nie powinny rozpraszać dziecka, nigdzie go uwierać, drapać ani ocierać.

Ważne jest również to, w jaki sposób zmieniasz dziecku pieluszkę w nocy. Prawdopodobnie nie uda Ci się to bez budzenia dziecka (w sumie to częściej maluch obudzi Ciebie z tego powodu), ale nie powinnaś go budzić całkowicie. Musisz być bardzo delikatna, mówić szeptem i pod żadnym pozorem nie zapalać ostrego światła.

3. Zbyt wiele bodźców w trakcie dnia

Chciałoby się powiedzieć, że niektóre dzieci są „przebodźcowane” – trochę dziwnie to brzmi, ale chyba najbardziej oddaje sens tego punktu. 🙂 Spokojny sen u malucha jest możliwy tylko wtedy, gdy dziecko będzie odpowiednio wyciszone i zrelaksowane. Proces wyciszania i uspokajania powinien zacząć się już kilka godzin przed snem. Warto zaplanować pewnego rodzaju rytuał wieczorny, który to umożliwi.

Jeśli chcesz, aby dziecko spokojnie przespało noc to nie puszczaj mu przed snem krzykliwych, skocznych i wesołych piosenek ani bajek. Dzieci to przeżywają znacznie bardziej niż my, dorośli. 🙂

4. Choroba lub ząbkowanie

To częste przyczyny braku snu w nocy. Ząbkowanie lub uciążliwe infekcje potrafią bez problemu wybudzić dziecko nawet z głębokiego snu. Jeśli podejrzewasz jedną z tych dwóch opcji, koniecznie udaj się do lekarza. Po konsultacji dobierzecie odpowiednie środki, które pozwolą na spokojny sen w nocy. Łatwo dostępne są specyfiki, które złagodzą nieprzyjemne ząbkowanie – warto z nich skorzystać po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

5. Temperatura i wilgotność powietrza

Sypialnia dziecka powinna być zawsze dobrze wywietrzona – od tego zacznijmy, to podstawa. Bardzo ważna jest również temperatura i wilgotność powietrza.

Z badań wynika, że większość dzieci najlepiej śpi, gdy w pokoju jest około 19°C. Jednak nie bój się eksperymentować, dwa stopnie w jedną lub drugą mogą znacznie poprawić jakość snu Twojego dziecka.

Musisz również pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza. Sezon grzewczy może powodować nadmierne wysuszanie powietrza w pokoju Twojego dziecka. Pamiętaj, że klimatyzacja również wysusza powietrze. Wilgotność powietrza nie powinna być niższa niż 40%, bo może prowadzić to do wysuszenia śluzówek w nosie i gardle. Z kolei powyżej 60% rozwijają się roztocza, które mogą powodować alergie! Zatem optymalna wartość wilgotności powietrza to około 50%. 

6. Długość drzemki w ciągu dnia

Stara ludowa mądrość mówi „jak dziecko śpi, to dziecko rośnie”. Nie można się z tym nie zgodzić. 🙂 Badania wykazują, że to właśnie podczas snu wydziela się najwięcej hormonu wzrostu. Między innymi dlatego maluchy potrzebują tak dużo snu. Noworodki przesypiają większość dnia i nocy, robiąc sobie jedynie krótkie przerwy na fizjologię. 🙂

Trochę inaczej to wygląda w przypadku dzieci mających rok, dwa czy pięć. Oczywiście każde z nich powinno mieć możliwość drzemki w dzień. Trzeba jednak pamiętać, aby nie była ona zbyt późno, ani malec nie spał za długo. Sama wiesz, że jeśli wyśpisz się po południu to wieczorem z zasypianiem bywa różnie. 🙂

Wypracuj z dzieckiem taki schemat, który najlepiej będzie odpowiadał jego potrzebom. Ważne są regularne godziny zasypiania i wstawania – wtedy łatwiej dobrać optymalną porę i długość drzemki w dzień. Malec powinien w dzień spać wystarczająco długo, aby być aktywnym i skorym do zabawy, ale czuć zmęczenie się pod wieczór.

7. Odpowiedni zestaw do spania

Podczas snu bardzo ważny jest komfort. Właśnie dlatego śpisz w wygodnej koszuli nocnej lub dresach i szerokiej bluzce, a nie ciasnych jeansach i marynarce. Dokładnie te same zasady obowiązują dziecko. Rodzic często może nie zauważyć niektórych aspektów, zakłócających spokojny sen maleństwa.

Powinnaś sprawdzić czy może Twoje maleństwo nie jest już przypadkiem odrobinę większym maleństwem i dotychczasowe śpioszki lub pieluchy nie są zbyt małe. Będą uwierały, krępowały ruchy i rozpraszały – to uniemożliwia dziecku spokojny sen. Zerknij czy w śpiochach nie ma metalowych zatrzasków lub zamków, które uwierają malca podczas snu. Sprawdź czy pluszak, z którym śpi dziecko, jest wystarczająco delikatny, miły, miękki i nie ma uciążliwych metek, guzików itp. Zastanów się czy materac w łóżeczku jest odpowiedni i zapewnia wystarczający komfort dla malucha. Może okazać się zbyt cienki, twardy lub miękki.

Oceń ten artykuł

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.