Picie kawy jest w naszej kulturze bardzo powszechne. Chyba większość dorosłych (i nie tylko) osób w Polsce rozpoczyna dzień od kawy. Robią to zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednak różnica jest taka, że faceci nie zachodzą w ciążę, a tego dotyczy ten temat. 🙂 Czy picie kawy podczas ciąży jest zabronione? A może wskazane? Wszystkiego dowiesz się poniżej. 🙂

Jak organizm ciężarnej reaguje na kawę?

Kawę pijemy głównie dlatego, że nas pobudza. Dzieje się to za sprawą kofeiny, która dostępna jest nie tylko w kawie. Organizm ciężarnej bardzo często reaguje inaczej niż dotychczas na pewne bodźce i produkty. Kofeina jest jednym z tych związków chemicznych, które podczas ciąży zachowują się odrobinę inaczej.

Wiadomym jest, że podczas ciąży metabolizm zwalnia. Z tego powodu kofeina utrzymuje się w organizmie ciężarnej o wiele dłużej niż normalnie. U dorosłego, zdrowego człowieka kofeina uwalnia się przez 2 do 6 godzin, a u kobiety w ciąży 10 czy nawet 20 godzin! Również dziecko w brzuszku mamy jest wystawione na działanie kofeiny. Przenika ona bowiem przez łożysko i przedostaje się do malca.

Zbyt duże dawki kofeiny – reakcje organizmu

W przypadku, gdy ciężarne spożywają zbyt wiele kofeiny (znacznie powyżej 200mg/doba), ich organizmy dają sygnały o tym, że coś jest nie tak. Jeśli pijesz dużo kawy lub przyjmujesz kofeinę w innej postaci, sprawdź czy nie występują u Ciebie poniższe objawy:

 • Nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie.
 • Problemy ze snem.
 • Problemy ze skupieniem uwagi.
 • Wzrost ciśnienia.
 • Problemy żołądkowe, zgaga, nudności.
 • Złe wyniki badań – niedobór żelaza i magnezu.

Dodatkowo u noworodków, których matki podczas ciąży spożywały zbyt wiele kofeiny, można zaobserwować następujące skutki:

 • Mało ważą, mają trudności w przybieraniu na wadze.
 • Mają szybsze tętno.
 • Są nadmiernie aktywne i bywają niespokojne.

Czy picie kawy może spowodować poronienie?

Wyniki badań w tej kwestii nie są jednoznaczne. Opierając się o badania zespołu Davida Savit’a i zespołu Wenga, otrzymujemy następujące wyniki:

 1. Pierwszy zespół zbadał 2407 ciężarnych kobiet. Przed 20 tygodniem ciąży poroniło 258 z nich. Daje to około 11% poronień. Z tych badań nie wynikają żadne zależności pomiędzy ilością spożywanej kofeiny, a szansą na poronienie.
 2. Drugi zespół wykonał badania na 1063 kobietach, z których 172 poroniło. Stanowi to już ponad 16% wszystkich ciąż. Naukowcy doszli do wniosku, że zwiększone ryzyko poronienia jest w przypadku, gdy ciężarna spożywa znaczne dawki kofeiny.

Co rozumiemy przez „znaczne dawki kofeiny”? W tym przypadku jest mowa o przyjmowaniu znacznie więcej niż 200 mg kofeiny na dobę. Odpowiada to około 3-4 filiżankom kawy. Zatem na podstawie badań zespołu Wenga można stwierdzić, że kobieta w ciąży nie powinna pić więcej niż 3 lub 4 filiżnaki kawy dziennie. 

Takie zalecenia wydaje również Instytut Żywności i Żywienia:

(…) Dlatego rozsądne wydaje się zalecenie, aby kobiety w ciąży nie przekraczały umiarkowanego spożycia kofeiny, to znaczy 200 mg dziennie, co odpowiada 3-4 filiżankom kawy. (…)

Zawartość kofeiny w niektórych produktach

Kofeina znajduje się w wielu produktach spożywczych, których możesz nawet o to zbytnio nie podejrzewać. Nawet niewielkie wartości mogą łącznie dać pokaźną łączną dawkę w ciągu dnia. Zerknij na poniższą tabelę i sprawdź czy nie dostarczasz sobie zbyt wiele kofeiny nawet bez kawy.

Nazwa produktu Zawartość kofeiny w 100ml lub 100g
Kawa parzona 30 – 120 mg
Kawa rozpuszczalna 40 mg
Herbata parzona 30 mg
Ice Tea 10 mg
Gorąca czekolada 3 – 20 mg
Czekolada mleczna 25 mg
Gorzka czekolada 60 – 80 mg
Napój typu cola 9 – 10 mg
Napój energetyczny 32 mg

Oczywiście są to uśrednione wartości zawartości kofeiny w niektórych produktach spożywczych. Ciężko jest powiedzieć ile dokładnie kofeiny zawiera konkretny produkt, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Doskonale to widać w przypadku kawy parzonej – rozstrzał zawartości kofeiny jest ogromny!

Ponadto warto sprawdzić jak wygląda zawartość kofeiny w produktach różnych producentów. Możesz to sprawdzić w badaniach Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Taką tabelę znajdziesz na czwartej stronie TEGO dokumentu.

 

Zatem spożywanie kawy w ciąży nie jest zabronione, ale również nie jest wskazane. Jeśli lubisz smak małej czarnej i ciężko Ci zacząć dzień bez filiżanki kawy – śmiało ją wypij! Jedynie musisz się pilnować, aby nie przyjmować kofeiny w nadmiernych ilościach, bo może przynieść to niepożądane efekty.

Ten artykuł świetnie podsumują słowa Paracelsus’a – lekarza i przyrodnika zwanego ojcem medycyny nowożytnej:

Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.

Rate this post

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.