Usypianie dziecka to problem bardzo wielu rodziców. Zbyt wielu, można powiedzieć. Często wynika to z faktu, że nie przestrzegają podstawowych reguł dotyczących usypiania dziecka. Na kartach naszego serwisu znajdziecie już artykuł mówiący o tym dlaczego zdrowy sen jest tak ważny dla małego dziecka. Zdradziliśmy tam również bardzo podstawowe zasady, które tyczą się głównie niemowląt. Dziś przedstawimy odrobinę bardziej rozbudowany poradnik.

Dlaczego dzieci mają problem z zasypianiem?

Bardzo często jest to kwestia podejścia rodziców do tego tematu, niestety. Małe dzieci nie działają jak dorośli i nie przeciągają bez powodu czasu aktywności, gdy odczuwają zmęczenie. Jeśli dziecko czuje się senne to prawdopodobnie niedługo pójdzie spać, o ile nie jest przestraszone lub zestresowane.

Wielu dzieciom „pójście spać” bardzo źle się kojarzy i wywołuje stres, na który reagują buntem. Zwykle jest to spowodowane atmosferą, która temu towarzyszy. Bywa napięta, ponieważ dziecko przeciwstawia się rodzicom, którzy z tego powodu się denerwują. Jak temu zapobiec? Jak zaoszczędzić nerwów sobie i dziecku? Zapoznaj się z poniższymi punktami i sprawdź, czy któryś z nich możesz zastosować 🙂

Podstawowe kwestie

 1. Usypianie to proces, a nie wydarzenie. Nie uda się, gdy powiesz „za 5 minut masz być w łóżku”.
 2. Stopniowo wyciszaj dziecko przed snem – żadnych szalonych zabaw, ani głośnych bajek w telewizorze.
 3. Sypialnia powinna być dobrze wywietrzona i natleniona.
 4. Pilnuj tego, aby dziecko chodziło spać o tej samej godzinie.

Konkretne sztuczki i porady

 1. Wycisz telefon – jeśli ktoś zadzwoni i rozbudzi malca, będzie jeszcze gorzej niż było.
 2. Odpowiednio wcześniej uprzedź o tym, że trzeba kończyć zabawę. Przypomnij jeszcze kilka razy.
 3. Możecie razem „położyć spać” zabawki i uprzątnąć pokój.
 4. Uprzedź malca o tym, że będzie kąpiel.
 5. Sama kąpiel powinna być momentem, w którym dziecko się wyciszy i zrelaksuje.
 6. Kilkukrotnie upewnij się czy maluchowi nie chce się siku.
 7. Zapytaj czy chce pić jeszcze zanim pójdziecie do łóżka.
 8. Daj dziecku wybrać książkę i ustalcie konkretną liczbę bajek do przeczytania.
 9. Zgaś główne światło, oświetl jedynie książkę.
 10. Przed ostatnią bają przypomnij, że zaraz koniec.
 11. Przytul, ucałuj, powiedz coś miłego.
 12. Pożegnaj się zapewniając, że jesteś tuż obok.
 13. Drzwi początkowo możesz jedynie przymknąć, a zamknąć dopiero, gdy dziecko uśnie.

Pewnie zauważyłaś, że powyższa lista układa się w pewnego rodzaju plan działania. Tworzy schemat, który składa się z konkretnych kroków do wykonania. Masz całkowitą rację i oczywiście jest to celowe. W przypadku zajmowania się dziećmi warto korzystać z tego typu planów. Maluchy bardzo lubią takie schematy (podświadomie), ponieważ wiedzą co nastąpi kolejno po sobie. Nawet jeśli zawsze lekko marudzą to i tak jest dobrze. Dziecko lubi czuć się komfortowo, a w takiej sytuacji wie, że nic nie powinno go zaskoczyć. Jest przygotowane na to co się stanie, więc się nie denerwuje.

Powyższy plan jest bardzo ogólnikowy. Schemat, którym będziesz się posługiwała, aby uśpić Twoje dziecko, na pewno będzie inny i bardziej szczegółowy. Z czasem nauczysz się przechytrzać malca i wcześniej szykować wszystko czego może potrzebować. Wszystko zależy od Ciebie, Twojego dziecka i waszych przyzwyczajeń.

Rate this post
Kategorie: Wychowanie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.