Posłanie dziecka do przedszkola to w większości przypadków dobra decyzja. Nawet kilka godzin dziennie pozwoli mamie na odrobinę wytchnienia (o ile nie pracuje zawodowo), a maluchowi zapewni kontakt z rówieśnikami. Jest to bardzo istotny element wychowania, który wpływa na rozwój dziecka. Jednak przedszkole, nawet publiczne, wiążę się z pewnymi opłatami. Sprawdź za co i ile zapłacisz wysyłając tam swoją pociechę. 🙂
Ile kosztuje przedszkole publiczne?
Zgodnie z prawem, każdemu dziecku przysługuje pięć godzin darmowego pobytu w przedszkolu od poniedziałku do piątku w godzinach 8-13. Obejmuje to zakres nauczania, wychowania, a także opieki sprawowanej nad malcem. Bezpłatne są również zajęcia dodatkowe.
Kwestia opłat za pobyt dziecka dłużej niż w godzinach 8-13 jest zwykle ustalana indywidualnie w obrębie gmin. Na przykład w Warszawie, rodzice nie płacą za dłuższy pobyt malucha w przedszkolu. W innych miejscowościach mogą obowiązywać opłaty 1zł/godz.
W wielu przedszkolach jest pobierana dobrowolna opłata na komitet rodzicielski. Wysokość składki ustalana jest na początku roku podczas zebrania z rodzicami. Z tych pieniędzy opłacane są dodatkowe atrakcje dla dzieci oraz okazjonalne upominki dla nauczycieli.
Opłata za wyżywienie
Rodzice muszą płacić za wyżywienie każdego dziecka chodzącego do przedszkola. Ogólny koszt jedzenia za jeden dzień waha się zwykle między 4, a 9 zł. Najczęściej dokonuje się zapłaty z góry za miesiąc, a ewentualne różnice są odejmowane od rachunku w kolejnym miesiącu.
Kwota jest głównie zależna od liczby posiłków (dwa lub trzy). Dodatkowo wpływ na koszt wyżywienia ma fakt posiadania przez przedszkole kuchni i stołówki (niższa cena) lub korzystania z zewnętrznego cateringu (wyższe opłaty). Istotną kwestią jest również lokalizacja placówki – duże miasta mają wyższe cenniki.
Zmiany z 1 stycznia 2018
Z początkiem 2018 roku w życie weszły nowe przepisy. Do tego momentu rodzice płacili kwotę, która wychodziła z dodania opłat za dodatkowe godziny opieki i wykorzystane posiłki. Charakter opłat był cywilnoprawny – umowy zawarte między rodzicami, a placówkami.
Obecnie obowiązujące przepisy mówią, że rodzic poniesie opłaty za przedszkole bez względu czy malec będzie z niego korzystał. Koszt posiłków nie będzie naliczony, gdy rodzic wcześniej zgłosi nieobecność dziecka. Charakter opłat zmienił status na publicznoprawny.
Zwolnienie z opłat za przedszkole
Istnieje możliwość zwolnienia rodzica z opłat za przedszkole. Organ odpowiedzialny za przedszkole jest w stanie częściowo zmniejszyć lub całkowicie zwolnić z opłat rodziny, które spełniają określone warunki. Zwykle dotyczy to rodzin w trudnej sytuacji materialnej, wielodzietnych lub rodziców wychowujących niepełnosprawne dzieci. Od początku zeszłego roku (2017), edukacja sześciolatków jest bezpłatna, a rodzice ponoszą jedynie koszt związany z wyżywieniem.
Opłaty za przedszkola niepubliczne i prywatne
Główna różnica pomiędzy przedszkolem niepublicznym, a prywatnym jest taka, że te pierwsze podlegają nadzorowi kuratora. Sprawowany jest nad nimi znacznie pilniejszy nadzór ze strony kuratorium niż nad placówkami prywatnymi.
Kolejną różnicą jest fakt, że przedszkola niepubliczne często są dofinansowywane z budżetu gminy. Dopłaty do dziecka sprawiają, że opłaty są znacznie niższe niż w placówkach prywatnych.
Opłaty za przedszkola niepubliczne zaczynają się już od około 200zł w niedużych miastach. Średni koszt w większym mieście to około 500zł miesięcznie. Tutaj, jak widać, również ogromną rolę odgrywa lokalizacja. Zatem po doliczeniu wyżywienia, koszt przedszkola niepublicznego może zaczynać się od niespełna 350zł miesięcznie.
Koszt przedszkola prywatnego jest znacznie wyższy. Stawkę ustala właściciel placówki – instytucja lub osoba prywatna. W tym przypadku również dużą rolę odgrywa wielkość miejscowości, w której znajduje się przedszkole. W mniejszych miastach koszt zaczyna się od około 800zł. Istnieją jednak placówki, w których opłaty wynoszą nawet 2000zł. Do tego należy również doliczyć rachunki za wyżywienie, które również są wyższe niż w przedszkolach publicznych i niepublicznych. Warto zaznaczyć, że w placówkach prywatnych często wymagane jest wpisowe wynoszące kilkaset złotych. Opłata za przedszkole zwykle jest stała i niezależna od tego czy dziecko uczęszcza na zajęcia.
0 Komentarzy