Wokół ciąży i wszystkiego co się w jakikolwiek sposób z nią łączy narosło w naszym społeczeństwie aż zbyt wiele mitów. Część z nich jest zupełnie niegroźna – to taka ludowa mądrość, która nie pomaga, ani nie szkodzi. Wiedza, która była zalecana kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, dziś może nie być już aktualna. Medycyna i nauka pędzą w zastraszającym tempie przez ostatnie lata. Nie warto więc zbytnio słuchać porad kogoś kto w ciąży był czterdzieści lat temu i nie uaktualnił swojej wiedzy. 🙂

Najpopularniejsze mity dotyczące ciąży

Poniżej zapoznasz się z kilkoma nieprawdziwymi zaleceniami dla ciężarnych. Są one zupełnie niepotrzebne, a potrafią uprzykrzyć życie. Dowiesz się o aspektach związanych z aktywnością, zwierzakami, ciężarami, kawą, bąbelkami w napojach, seksie i sprzątaniu. Przeczytaj ten tekst, aby nikt nie wmówił Ci, że nie musisz sobie utrudnić życie. 🙂

1. Musisz pozbyć się z domu wszelkich zwierząt

Obawy związane ze zwierzakami są chyba jednymi z najpopularniejszych. Jak wiadomo, mogą być one nosicielami niektórych chorób, pasożytów czy powodować alergie. Zwykle jednak zarażają nas tym co mają, niedługo po tym jak je przygarniemy do domu.

Posiadając zwierze, które od lat z Tobą żyje, nie musisz się martwić. Jeśli miałoby Cię czymś zarazić to już dawno by to zrobiło. 🙂 Bardziej można obawiać się zwierzaków, które niedawno dołączyły do Twojej rodziny. Jednak też nie trzeba panikować i wyrzucać na bruk – naprawdę wystarczy zachować odpowiednie zasady higieny. Używaj do sprzątania rękawiczek, myj dokładnie ręce albo poproś, aby ktoś uprzątnął po zwierzęciu za Ciebie.

2. Nie możesz „dźwigać” absolutnie niczego

Kwestia noszenia czegokolwiek przez ciężarną jest dość dyskusyjna. Ogólnie rzecz biorąc to istnieje przekonanie, że ciężarna nie może podnosić absolutnie niczego. Z medycznego punktu widzenia, u zdrowej kobiety z prawidłowo przebiegającą ciążą, nie ma przeciwwskazań do podnoszenia kilku czy kilkunastu kilogramów.

Oczywiście powinnaś to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Zapytaj czy nie widzi przeciwwskazań, abyś przyniosła do domu małe zakupy czy wzięła starsze dziecko na rączki. Niewielki pakunek nie powinien stanowić żadnego problemu dla ciężarnej, której ciąża przebiega prawidłowo.

Badań na ten temat było wiele, a przytoczyć ich wszystkich nie sposób. Ogólnie rzecz biorąc, wykazują, że w ciąży bez obaw można podnosić do kilkunastu kilogramów. Spokojnie w tym zakresie mieści się siatka z zakupami na obiad czy kilkulatek, który chce na rączki. Warto zachować zdrowy rozsądek i nie robić tego non stop, a tylko wtedy gdy zajdzie potrzeba. Jeśli ktoś oferuje pomoc w przeniesieniu czegoś to chętnie się zgadzajcie – ciężarne mają swoje przywileje. 🙂

3. Nie możesz pić kawy

Kolejny mit, który został naukowo obalony. Ogólnie nie powinien on dotyczyć jedynie kawy, a ogólnie kofeiny. To właśnie ona jest tym czego w kawie szukamy i czego obawiają się ciężarne. Spokojnie możecie zacząć dzień małą czarną, a potem wypić coś do ciastka. 🙂

Na poparcie tych słów przytoczę opinię Instytutu Żywności i Żywienia:

(…) Dlatego rozsądne wydaje się zalecenie, aby kobiety w ciąży nie przekraczały umiarkowanego spożycia kofeiny, to znaczy 200 mg dziennie, co odpowiada 3-4 filiżankom kawy. (…)

4. Nie możesz pić gazowanych napojów

Właściwie to są zalecenia, aby nie pić ich w ogóle – czy to przed, podczas czy po ciąży. Dotyczą one kwestii naturalnie zdrowotnych – słodzone napoje zawierają ogromne ilości cukru. Nie istnieją jednak bezpośrednie zależności między gazem w napoju, a przebiegiem ciąży. 

Ciężarnym nierzadko towarzyszą mdłości, zgaga i inne tego typu dolegliwości. Niektórym pomaga właśnie woda gazowana. Jeśli cierpisz z powodu ciążowych mdłości to spróbuj tej prostej metody.

5. Przestań uprawiać sport

Kolejny z mitów, który nie tylko uprzykrza codzienne życie, a wręcz szkodzi ciężarnym. Hasło, które każdy z nas słyszy od małego „Sport to zdrowie!” nie traci na wartości w momencie zajścia w ciążę. Odpowiednia aktywność fizyczna u każdego człowieka przyniesie jedynie pozytywne skutki.

Uprawiając dobrze dobrany dla Ciebie sport możesz poprawić jakość swojego życia przed, podczas i po ciąży. Dzięki ćwiczeniom jesteś w stanie przygotować organizm do porodu, a także zapewnić sobie szybszy powrót do formy i wyglądu później. Dostępny jest ogrom materiałów dotyczących aktywności fizycznej kobiet w ciąży. Jedynie unikać należy sportów, które bezpośrednio mogą zagrozić życiu i zdrowiu matki oraz dziecka.

6. Nie możesz sprzątać domu chemikaliami

Istnieje przekonanie, że nie należy podczas ciąży mieć styczności z chemicznymi środkami czystości. Często słyszy się, że głównie produkty nadające wszelkie zapachy szkodzą najbardziej. W sumie to ciężko teraz znaleźć na półce w sklepie coś bez dodatku substancji zapachowych.

Zauważ, że kurz to brud w „czystej” postaci. Zawiera ogrom substancji, które mogą być źródłem chorób, alergii lub innych problemów zdrowotnych. W dużych miastach mogą być to między innymi zanieczyszczenia z powietrza, które są szkodliwe dla układu oddechowego.

Zdecyduj więc sama co Twoim zdaniem jest bardziej szkodliwe – meble pachnące chemicznymi cytrusami czy może wszystko co składa się na kurz? 🙂

7. Podczas ciąży musisz jeść za dwoje

Takie rady zwykle słyszymy od starszych osób, które pamiętają jeszcze czasy, gdy półki w sklepach świeciły pustkami. Takie czasy już minęły i miejmy nadzieję, że nigdy do nas nie wrócą. 🙂 Teraz nie musimy się o to martwić, ponieważ żywność jest bardzo łatwo dostępna dla każdego.

Oczywiście kobieta w ciąży powinna jeść więcej, ale bez przesady. Wystarczające będzie podniesienie diety o 300-400 kcal. To w zupełności wystarczy, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, a ciężarna nie odczuwała problemów z powodu zbyt małej lub zbyt dużej liczby przyjmowanych kilokalorii.

8. W ciąży nie należy uprawiać seksu

W prawidłowo przebiegającej ciąży nie należy bać się uprawiać seksu – to całkowicie bezpieczne. Tylko niecałe 10% ciężarnych powinno unikać współżycia. Najprostszym rozwiązaniem jest zapytanie lekarza czy widzi jakiekolwiek przeciwwskazania. Prawdopodobnie powie o tym natychmiast, gdy jakieś zauważy.

Uprawianie seksu w ciąży niesie za sobą pewne pozytywne skutki. Może prowadzić do łatwiejszego porodu, ponieważ mięśnie macicy będą lepiej wyćwiczone. Pozytywnie wpływa na relacje w związku między kobietą i mężczyzną. No i tak naturalniej w świecie – człowiek ma swoje potrzeby, które trzeba spełniać. 🙂

5/5 - (Liczba ocen: 1)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.