Te słynne dwie kreski na teście ciążowym to niejednokrotnie powód do łez. U części kobiet są to łzy szczęścia, a inne płaczą ze strachu i zaskoczenia. Tak to już to nasze życie wygląda, że nie zawsze wszystko zależy od nas. Bez względu na to czy spodziewałaś się ciąży, czy jest ona przypadkowa, musisz wprowadzić w swoje życie kilka zmian. Poniżej dowiesz się co możesz, a czego nie możesz podczas ciąży. 🙂

Zmiany, które należy wprowadzić w życie

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety, która ma szczęście to przeżywać. Oczywiście „ciąża to nie choroba” jest jak najbardziej prawdziwe i aktualne, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Jednak podejście kobiety do swojego życia powinno trochę przypominać postępowanie w przypadku ciężkiej choroby – należy o siebie szczególnie zacząć dbać. Jest to o tyle ważne, że od tego momentu nie odpowiadasz jedynie za swoje zdrowie i życie. Zostajesz matką i musisz troszczyć się o Twoje, jeszcze nienarodzone, ukochane dziecko.

1. Przestań pić alkohol!

Absolutnie, całkowicie i natychmiastowo! W tym przypadku nie ma miejsca na najmniejszą dyskusję. Jeszcze 30, 40 lat temu zalecano „lampkę wina” w przypadku skurczy lub niedokrwistości. Teraz medycyna znacząco rozwinęła się i absolutnie neguje takie postępowanie. Badania wykazują, że nawet jeden gram alkoholu spożyty przez matkę podczas ciąży może zaszkodzić dziecku!

Cechy u dziecka, które mogą być spowodowane spożywaniem przez ciężarną alkoholu, to tak zwany alkoholowy zespół płodowy (ang. fetal alcohol syndrome, FAS). Dotyczy on zaburzeń rozwoju w aspekcie anatomicznym, psychologicznym i poznawczym. Jedynie całkowite odstawienie alkoholu podczas ciąży gwarantuje uniknięcie problemów rozwojowych dziecka.

2. Przestań palić papierosy!

Podobno gdzieniegdzie da się usłyszeć, że palenie w ciąży należy co najwyżej ograniczyć, a nie rzucać całkowicie, aby nie zaszkodzić dziecku. No większej bzdury naprawdę nie da się wymyślić! Palenie należy rzucić natychmiast – nawet nie ma miejsca na uspokajającego papieroska po zobaczeniu dwóch kresek na teście.

Palenie papierosów podczas ciąży może nieść za sobą naprawdę wiele negatywnych skutków. Mogą się one objawić jeszcze podczas ciąży lub już po narodzinach dziecka. Do chorób i powikłań, do których może doprowadzić palenie w ciąży zaliczają się między innymi poronienie i przedwczesny poród, a z tym w parze idą powikłania dotyczące wcześniaków.

Dodatkowo u dziecka może dojść do wielu wad wrodzonych – wad serca, rozszczepu podniebienia, wytrzewienia i wielu, wielu innych. Należy również podkreślić, że palenie matki podczas ciąży i w okresie karmienia piersią jest jedną z głównych przyczyn śmierci łóżeczkowej noworodka.  

3. Przestań pracować w nocy

Sposób w jaki pracodawca musi traktować kobietę w ciąży jest określony w kodeksie pracy. Ciężarna powinna szczególnie zapoznać się z artykułami 175-179 kodeksu pracy. Jest tam określony rodzaj prac, które może wykonywać ciężarna, jaki powinien być wymiar godzin, a także kwestia pracy zmianowej i nocnej.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ wiele badań wykazuje bezpośredni wpływ pracy nocnej nawet w początkowym okresie ciąży, na jej przebieg. Kobiety często ukrywają fakt, że są w ciąży z obawy przed konsekwencjami u pracodawcy. W takiej sytuacji należy sobie zadać pytanie co jest dla Ciebie ważniejsze – zdrowie Twoje i dziecka czy praca, z której i tak powinnaś odejść? To nie jest normalne, aby pracownica obawiała się konsekwencji związanych z zajściem w ciążę. Także spokojnie – prawo jest po Twojej stronie! 🙂

4. Skonsultuj z lekarzem wszystkie leki, które przyjmujesz

Wiele z nas przyjmuje leki z powodu przewlekłych chorób. Nieprawdą jest stwierdzenie, że podczas ciąży nie można ich brać. Prawdopodobnie musisz je stale przyjmować, jeśli robiłaś to regularnie przed zajściem w ciążę. Gwałtowne odstawienie lekarstw może się skończyć tragicznie dla Ciebie i dziecka!

Udaj się na konsultacje z lekarzem specjalistą jak tylko dowiesz się o ciąży. Bardzo prawdopodobne jest, że zajdzie potrzeba zmiany dotychczas stosowanych lekarstw. Ważne jest, aby decyzje podjął lekarz specjalista – kardiolog, ginekolog, neurolog itp. Nie idźcie z tak ważną kwestią do lekarza rodzinnego.

Nie bój się również sięgnąć po coś zwyczajnego – z powodu bólu głowy czy gorączki. Prawdopodobnie możesz stosować podczas ciąży „zwykłe” lekarstwa, ale koniecznie skonsultuj to z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli boli Cię głowa, a nie wiesz czy możesz wziąć tabletki, które posiadasz akurat w szufladzie – wyślij faceta do apteki niech dopyta o wszystko specjalistę 🙂

5. Zacznij się zdrowo odżywiać

Jeśli jeszcze praktykujesz dietę frytkowo – fast foodową to chyba najwyższy czas coś zmienić. Zdrowe i rozsądne odżywianie gwarantuje Ci, że dostarczysz sobie i dziecku wszelkich składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju maleństwa. 

Absolutną nieprawdą jest powiedzenie, że w ciąży musisz „jeść za dwoje”. Już dawno minęły czasy, w których brakowało podstawowych produktów spożywczych. Takie zalecenia zwykle słyszy się od mam, starszych ciotek czy babć. Nie warto ich słuchać, bo naprawdę nie potrzebujesz aż tyle energii – odłoży się ona w postaci tłuszczyku, na który będziesz narzekała po porodzie. Zwiększ swoje naturalne zapotrzebowanie o jeden niezbyt duży posiłek, tak o 400kcal maksymalnie. A poza tym, kobieta w ciąży doskonale wie ile powinna jeść – słuchaj swojego ciała, a na pewno będzie dobrze. 🙂

Warto przy okazji wspomnieć krótko o produktach, których raczej w ciąży należy unikać. Na pewno zaliczają się do tego wszelkie potrawy z surowego mięsa i surowych ryb – tatar i sushi odpadają. Owoce i warzywa powinnaś bardzo dokładnie myć, a najlepiej dodatkowo obrać je ze skórki. Niestety łatwo od nich złapać bakterie lub pasożyty oraz najeść się pestycydów, więc szczególnie dbaj o ich czystość.

Produkty mleczne powinny być jedynie z mleka pasteryzowanego – takiego po obróbce cieplnej. Największe dyskusje zwykle dotyczą serów pleśniowych. Nie należy się ich obawiać, o ile są zrobione z mleka pasteryzowanego. Wierzcie mi, że znaczna większość z dostępnych u nas serów jest zrobiona własnie z takiego rodzaju mleka. Czytajcie etykiety i zwracajcie uwagę na rodzaj użytego mleka, a wszystko będzie okej. 🙂

 

To taki podstawowy poradnik dla przyszłych mam, które dopiero co dowiedziały się o swoim stanie błogosławionym. Kolejne kilka miesięcy może być najpiękniejszym okresem w Twoim dotychczasowym życiu. Zadbaj o to, aby tak było! O dziecko możesz troszczyć się już od chwili jego poczęcia, więc wykorzystaj ten czas jak najlepiej. 🙂

5/5 - (Liczba ocen: 1)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.