Wybór niani dla własnego dziecka to nie lada wyzwanie. Czeka Cię trudne zadanie jeśli nie masz zaufanej osoby, której jesteś w stu procentach pewna. Powierzenie komuś opieki nad swoim maleństwem to nigdy nie jest łatwa decyzja. Nikt nie zajmie się maluchem tak dobrze jak jego matka. Niestety czasami nie ma wyboru i trzeba taką decyzję podjąć. Dowiedz się jakie cechy powinna posiadać niania, abyś mogła jej zaufać.

Jaką wiedzę i umiejętności powinna posiadać niania?

Niania to osoba, którą powinnaś darzyć szczególnym zaufaniem. Nie możesz mieć wątpliwości czy odpowiednio zajmie się Twoim maleństwem. Dlatego osobisty wybór osoby sprawującej opiekę nad dzieckiem jest bardzo istotny. Na pewno zauważysz cechy, które mogą Ci nie odpowiadać u kandydatki na nianię. Dojrzysz również te, których szukasz u potencjalnej opiekunki. Zatem dobra niania powinna:

1. Mieć wiedzę na temat pielęgnacji dziecka

Bardzo istotna kwestia, ponieważ niania nie jest jedynie od pilnowania, aby malec nie rozbił głowy o kant stołu. W tym przypadku prawdopodobnie większą wiedzą i umiejętnościami odznaczały się będą opiekunki z większym doświadczeniem. Dobra niania musi wiedzieć jak radzić sobie z wysypkami, odparzeniami, zranieniami lub użądleniami.

Taką wiedzę zazwyczaj nabywa się poprzez doświadczenie w opiece nad własnymi lub cudzymi dziećmi. Nie oznacza to jednak, że początkująca opiekunka nie będzie wiedziała jak ma się zachować. Należy sprawdzić każdą kandydatkę i zapytać czy posiada takie umiejętności oraz wiedzę.

2. Mieć wiedzę na temat rozwoju dziecka

Jeśli poszukujesz opiekunki, która będzie zajmowała się Twoim dzieckiem często i długo, to ten punkt jest bardzo istotny. W takim wypadku niania również będzie miała wpływ na wychowanie dziecka. Oczywiście od tego są rodzice, ale na pewno swoje „pięć groszy” dołoży również osoba, która często zajmuje się maluchem.

Dzieci, szczególnie te najmniejsze, szybko się rozwijają. Przeskakują z jednej fazy rozwoju na drugą w błyskawicznym tempie. Istotne jest, aby rozwijać malucha odpowiednio do jego obecnego stanu. Osoba, która ma nikłą wiedzę na temat tego w jaki sposób rozwija się dziecko, może nie zauważyć przeskoków i istotnych momentów. Możliwe, że również nie będzie zajmowała się nim w sposób, który najlepiej rozwinie jego ciało i umysł.

Punkt ten jest również szczególnie ważny z jeszcze jednego powodu. Oprócz niedostosowania sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem, niania może nie dostrzec nieprawidłowości w rozwoju malca. Opiekunka powinna posiadać wiedzę, która pozwoli na zauważenie, że dziecko nie rozwija się w prawidłowy sposób. Jej rolą jest poinformowanie rodziców, którzy mogą takiej wiedzy nie posiadać.

3. Mieć wiedzę na temat pierwszej pomocy

Zostawiając dziecko pod opieką innej osoby, na pewno martwisz się o jego bezpieczeństwo. Musisz mieć pewność, że w razie potrzeby na pewno zostanie udzielona mu szybka i skuteczna pomoc. Dowiedz się czy kandydatka na opiekunkę ma chociaż fundamentalną wiedzę na temat pierwszej pomocy. W internecie jest mnóstwo materiałów, które pozwalają posiąść podstawowe umiejętności. Poza tym, kurs pierwszej pomocy poświadczony certyfikatem to naprawdę nieduży koszt.

Każdy kto miał okazję opiekować się dzieckiem wie, że o wypadek naprawdę nietrudno. Wystarczy chwila nieuwagi albo bycie o pół metra za daleko, a maluch zrobi sobie krzywdę. Szczególnie istotne jest, aby niania wiedziała jak ma się zachować w przypadku zakrztuszenia, urazu głowy, krwawiącej rany i poparzenia. Dodatkowo istotna jest wiedza o tym jak obchodzić się z chorym dzieckiem – zwłaszcza z wysoką gorączką.

4. Wywrzeć dobre wrażenie

To również istotny element. Pewnie niechętnie zostawisz swoje dziecko pod opieką kogoś, kto niezbyt przypadł Ci do gustu. Nawet świetne referencje i zaświadczenia nie sprawią, że będziesz spokojna o malca. Dlatego istotne jest, aby potencjalna niania wywarła dobre wrażenie na Tobie i dziecku. 

To również osoba, która będzie przebywała w Twoim domu, gdy Ciebie tam nie będzie. Musisz mieć do niej zaufanie, które pozwoli Ci ze spokojną głową zostawić w domu cenne przedmioty. Podczas rekrutacji weź pod uwagę również te kwestie, ponieważ to także istotny element wyboru opiekunki.

5/5 - (Liczba ocen: 2)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.