Żyjemy w czasach przepełnionych technologią. Każdy z nas nosi w kieszeni lub torebce sprzęt, który ma większą moc obliczeniową niż komputery, które pozwoliły wynieść ludzi na księżyc. Zatem niemalże niemożliwym jest, aby nasze dzieci nie miały styczności z ekranami telewizorów, komputerów, tabletów czy telefonów. Jednak warto dbać o to, aby nie spędzały one zbyt wiele czasu wpatrzone w te magiczne pudełeczka. Nie wiesz jak długo malec może oglądać telewizję lub bajki w komputerze? Zapoznaj się z poniższym artykułem, może jakoś pomożemy. 🙂
Komputer jako narzędzie do wychowywania dziecka
Technologia bardzo ułatwia nam wszystkim życie – zarówno dzieciom jak i dorosłym. Niestety niektórzy biorą sobie to aż nadto do serca i nadużywają jej dobrodziejstw. Wielu rodziców wykorzystuje telewizory, komputery i tablety jako „świetne” narzędzie wychowawcze. Pozwalają dziecku spędzać wiele długich godzin przed ekranem, aby nie sprawiało kłopotów wychowawczych – jeśli siedzi w jednym miejscu to nie rozrabia, nie hałasuje, nie bałagani i nie trzeba go non stop pilnować.
O tym, że takie zachowania jedynie szkodzą dziecku chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Skutki zbyt długiego przebywania przed komputerem czy telewizorem mogą być znacznie poważniejsze niż wady wzroku czy postawy. Dzieci mogą uzależnić się od multimediów!
Rodzice często nie zdają sobie sprawy na co tak naprawdę skazują dziecko. Po długiej zimie spędzonej jedynie w domu przed ekranem, następuje wiosna. Zaczynają się wspólne spacery, próby zabawy na dworze i wielkie zdziwienie – dziecko nie potrafi się bawić. Malec jest pobudzony, rozdrażniony i domaga się powrotu przed komputer lub telewizor. Po odcięciu uzależnionego dziecka od multimediów mogą występować stany lękowe i niepokój.
Ile czasu dziecko może spędzić przed ekranem?
Badania i zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów przedstawiają jak długo dziecko w danym wieku może spędzić przed ekranem, aby nie zakłóciło to jego prawidłowego rozwoju.
- Do 2 roku życia dziecko w ogóle nie powinno spędzać czasu wpatrując się w ekran. Niestety coraz powszechniejszym jest używanie smartfonu, tableta czy telewizji jako nowoczesnego substytutu smoczka.
- Od 2 do 5 roku życia dziecko może spędzić do godziny dziennie przed ekranem, oglądając wartościowe programy i bajki. Dopuszczalne są również edukacyjne gry i aplikacje na telefony lub tablety.
- Od 6 roku życia dziecko może spędzać przed ekranem czas pozostały po wszelkich innych ważnych aktywnościach. Poświęcając odpowiednio dużo godzin na zabawie, nauce, szkole i aktywności fizycznej, pozostały czas może wykorzystać przed ekranem. Nadal nie powinno być to dłużej niż trochę ponad 2 godziny dziennie.
Do czego może prowadzić zbyt długie wpatrywanie się w ekran?
Spędzanie zbyt wielu godzin przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu niesie za sobą szereg negatywnych skutków. Są to problemy z fizycznością i psychiką dziecka.
- Malec poświęcający zbyt wiele uwagi świecącym pudełkom może być narażony na zaburzenia rozwoju wzroku. Naturalnie człowiek widzi w trójwymiarze, a obraz na ekranie jest dwuwymiarowy.
- Dzieci często spędzają czas przed telewizorem w różnych wymyślnych pozycjach. Nierzadko potem cierpią na wady postawy spowodowane przesiadywaniem przed ekranem w nieprawidłowych pozach.
- Maluchy mają problemy z mową. Nie potrafią przełożyć własnych myśli na słowa, ani poprawnie się komunikować. Do rozwoju tej umiejętności konieczny jest częsty kontakt z drugim człowiekiem.
- Z poprzednim punktem wiążą się również problemy w kontaktach z innymi ludźmi. Dzieci, które spędzają zbyt wiele czasu przed ekranem, nie potrafią bawić się z innymi maluchami. Mają problemy w zawieraniu nowych znajomości, nie dzielą się zabawkami i bywają agresywne. Nie mają również umiejętności, które pozwalają na rozumienie emocji – swoich i innych osób.
- Z powodu braku wystarczającej aktywności fizycznej, dzieci mogą także być narażone na nadwagę i otyłość. Ma to również związek z brakiem odpowiednich nawyków żywieniowych.
- Nadmiar bodźców, które płyną z telewizora lub komputera – głośny dźwięk, migający obraz, wiele emocji, może powodować trudności ze snem i zaburzenia koncentracji, co bezpośrednio wiąże się z problemami z nauką.
Dlaczego warto ograniczać dzieciom czas spędzany przed ekranem?
Poświęcając zbyt wiele czasu na wpatrywanie się w ekran, dzieci nie mają możliwości wystarczająco długo się bawić. Tak normalnie, zwyczajnie – lalkami, samochodami i klockami. To bardzo ważny aspekt rozwoju malca! Zastanów się czy pozwalając na zastąpienie zabawek ekranem, nie pozbawiasz swojej pociechy tego co nazywamy „prawdziwym dzieciństwem”.
Dodatkowo należy zauważyć, że technologia nie jest już tak bezpieczna jak kiedyś. Kilka czy kilkanaście lat temu wszystko wyglądało inaczej – w telewizji było zaledwie kilka kanałów, a internet nie był tak powszechny i rozbudowany. Obecnie telewizja i przede wszystkim internet niesie ze sobą wiele zagrożeń.
Większość rodziców nie rozmawia z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z używaniem internetu. Myślą, że ich maleństwo jedynie ogląda bajki na YouTube. Bardzo możliwe, że teraz tak jest, ale za jakiś czas się to dziecku znudzi. Zacznie szukać dalej, a natrafić może na wiele nieodpowiednich treści i osób. Dzieci (a także niektórzy dorośli) nie są w stanie odpowiednio filtrować docierających do nich treści. Nie wiedzą czym są tak zwane „fake news” czy internetowa nienawiść – „hejt”.
0 Komentarzy