Pierwsze trzy lata na pewno miną wam szybciej niż się może wydawać. To również okres, w którym maleństwo bardzo szybko i prężnie się rozwija. Nadążyć za tym muszą rodzice, którzy są odpowiedzialni za prawidłowy rozwój dziecka. Zabawa jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na sposób dorastania malucha. Dobrze dobrana potrafi odpowiednio stymulować do szybkiego i prawidłowego rozwoju. Z poniższego wpisu dowiesz się w jaki sposób należy się bawić z dzieckiem od narodzin do momentu skończenia trzech latek.

W jaki sposób bawić się z malutkim dzieckiem?

Dzieci bardzo szybko rozwijają się w początkowych latach życia. Uczą się reagować na bodźce i nabierają nowych umiejętności. Dzieje się to na tyle prężnie, że sposób zabawy z maluchem powinien dość często ulegać zmianie. Jest to podyktowane tym, że różne metody spędzania czasu z dzieckiem wywołują inne reakcje maleństwa. Należy dobierać odpowiednie sposoby, aby maluch rozwijał się jak najlepiej.

Dziecko do pierwszego roku życia

W tym okresie u dziecka kształtują się zmysły – wzrok, słuch, dotyk. Powinnaś zadbać o to, aby rozwijały się jak najlepiej. Stymuluj dziecko do rozwoju odpowiednimi metodami spędzania z nim czasu.

Zabawa w tym czasie powinna skupić się na zapewnieniu dziecku odpowiednich bodźców. Dzięki temu będzie w stanie odpowiednio rozwijać zmysły. Możesz to robić w bardzo prosty sposób. Zerknij na listę:

  • Mów do dziecka i śpiewaj mu piosenki.
  • Używaj zabawek, które wydają delikatne dźwięki. Świetnie sprawdzają się grzechotki.
  • Otaczaj go dotykiem – całuj, głaszcz, łaskocz, delikatnie dotykaj paznokciami.
  • Pozwalaj dziecku dotykać materiały o różnej fakturze – te milutkie i szorstkie w dotyku.
  • Zachęcaj do ruchu – przekręcania na boki, a później pełzania.
  • Pokazuj mu kontrastujące kolory i spędzaj czas w kolorowych miejscach.

Dziecko między pierwszym, a drugim roczkiem

To moment, w którym maluch prężnie rozwija się intelektualnie i motorycznie. Zaczyna mówić, chodzić, biegać, skakać. Ten czas jest początkiem wieloletniego joggingu dla wielu rodziców. Za niektórymi dziećmi nie da się inaczej niż biegusiem. 🙂

Zabawy powinny podzielić się na dwa rodzaje. Pierwsze rozwijające sfery intelektualne, a drugie – ruchowe. Czytanie bajek, przeglądanie obrazków, opowiadanie o tym co widać za oknem – tego typu zachowania świetnie wpływają na umysł dziecka. Maleństwa stają się bardziej ciekawe świata i spostrzegawcze. Z drugiej zaś strony, Twój malec właśnie w tym czasie zaczyna wykorzystywać kończyny do tego, do czego służą. Trochę biegania i skakania na pewno korzystnie wpłyną na rozwój jego motoryki. Bawcie się w berka, chowanego lub grajcie w piłkę. Układajcie wieże z klocków, aby dziecko uczyło się koncentracji i precyzyjnych ruchów.

Dziecko między drugim, a trzecim roczkiem

To takie przedłużenie rozwoju z drugiego roku życia. Jedynie wszystko dzieje się „bardziej”. Dziecko jest bardziej ruchliwe, bardziej rozmowne i rozgadane, bardziej samodzielne, a rodzice powinni być jeszcze bardziej uważni i czujni. 🙂

Dalszy rozwój ruchowy nadal świetnie zapewni bieganie, skakanie i wszelkie inne aktywności. Dziecko jest już trochę sprawniejsze, więc na przykład gry z piłką będą znacznie ciekawsze. Malec również potrafi dokładniej posługiwać się rączkami – ciastolina, plastelina i puzzle dobrze wpłyną na kreatywność malucha. 

Dzieci są niezwykle zafascynowane światem dorosłych. Uchyl im rąbka tajemnicy i pozwól sobie trochę „pomóc” w domowych czynnościach. Zaproś do wspólnego gotowania i sprzątania. Dokładnie tłumacz co i dlaczego robisz. Dla malucha nawet zwykłe lepienie pierogów czy ugniatanie ciasta będzie szaloną przygodą, która da mu wiele frajdy! 🙂

5/5 - (Liczba ocen: 1)
Kategorie: Wychowanie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.