Jeśli czytasz ten wpis to prawdopodobnie jesteś już w ciąży – serdecznie Ci gratuluję! Przeżywasz teraz jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Twoje ciało zmienia się i pracuje, aby na świat przyszła największa miłość Twojego życia. W tym cudownym okresie musisz o siebie szczególnie dbać, aby dziecko rozwijało się prawidłowo i otrzymywało wszystko co najlepsze! Poniżej prezentuję porady, które powinny pomóc każdej przyszłej mamie! 🙂

Jak dbać o siebie podczas ciąży?

Znajdź odpowiedniego lekarza

Przede wszystkim najważniejsza zasada, którą powinnaś bezwzględnie zastosować! Znajdź dobrego lekarza, który zadba o Ciebie i dziecko przez cały okres ciąży! Powinnaś bezwzględnie stosować się do jego poleceń i rad – pilnuj terminów wizyt i wykonuj wszystkie zlecone badania!

Przy okazji powinnaś wybrać się do stomatologa, ponieważ podczas ciąży często występują problemy z uzębieniem – szczególnie próchnica. Z niewielkiego ubytku może zrodzić się stan zapalny, który będzie problemem dla całego organizmu. Koniecznie poinformuj stomatologa, że jesteś w ciąży, aby mógł dobrać odpowiednie, bezpieczne znieczulenie.

Dbaj o siebie i dziecko od samego początku

Troska o swoje ciało i psychikę na samym początku ciąży jest tak samo ważna jak w każdym innym jej etapie. Już od pierwszych dni powinnaś wprowadzać do swojego życia dobre i zdrowe nawyki. 

Ciąża może być bardzo ciężkim przeżyciem lub niesamowicie szczęśliwą przygodą. Oczywiście istnieją sytuacje, na które nie mamy większego wpływu, ale zwykle bardzo wiele zależy od nas samych!

Bądź aktywna

Warto wiedzieć, że już od samego początku możesz wpływać na to jak będzie wyglądał Twój poród i życie po nim. Między innymi od tego w jaki sposób będziesz o siebie dbała zależy to czy Twój poród przebiegnie sprawnie, jak będzie wyglądał połóg oraz jak szybko Twoje ciało wróci do stanu sprzed ciąży! 🙂

Niestety w naszym społeczeństwie bardzo często słyszy się, że kobieta podczas ciąży powinna jedynie leżeć przed telewizorem i objadać się wszystkim na co ma ochotę. To absolutna nieprawda! Oczywiście odrobina słodkiego lenistwa na pewno Ci nie zaszkodzi, ale nie tak powinno wyglądać Twoje życie przez te 9 miesięcy.

Jak pewnie wiesz, mózg i układ nerwowy u dziecka kształtuje się w początkowym okresie ciąży. Ciągła stagnacja i brak bodźców zewnętrznych na pewno nie będą dobre dla rozwoju Twojego dziecka. Zdecydowanie powinnaś w tym okresie być aktywna! To wspomaga zmysł równowagi oraz rozwój ruchowy. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której dziecko przed porodem nie przyjmie odpowiedniej pozycji. Już po narodzinach na pewno będzie miało wpływ na to jak szybko będzie rozwijała się motoryka dziecka – kiedy zacznie przekręcać się na bok, raczkować czy chodzić.

Zdrowo się odżywiaj

Ten punk wydaje się być oczywisty, ale nie jest taki dla wszystkich. Wiele kobiet, które dowiadują się o ciąży, zupełnie traci hamulce co do jedzenia. Często ciąża okazuje się świetną wymówką, aby porzucić zdrowe jedzenie i restrykcyjną dietę. Wychodzą z założenia, że przecież i tak przytyją, więc po co się męczyć? To nie jest dobre podejście!

Podczas ciąży powinnaś szczególnie dbać o to co jesz! Przecież dokładnie tym samym żywi się wtedy Twoje dziecko. Ciekawe czy za kilka lat będziesz mu pozwalała na ciągłe jedzenie kebabów i czekolady… 🙂 Należy zadbać o to, aby Twój jadłospis był różnorodny i dostarczał obu organizmom wszystkiego, czego mogą potrzebować.

Oczywiście jeśli raz na jakiś czas najdzie Cię ochota na kiszone ogórki z nutellą to nic się nie stanie jeśli zjesz kilka, przecież są przepyszne! 🙂

Unikaj stresu

Stres, który odczuwasz będąc w ciąży stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia Twojego dziecka. Długotrwałe zdenerwowanie powoduje wzrost poziomu adrenaliny. Przez to często dochodzi do skurczów macicy, które mogą wywołać przedwczesny poród, a nawet być przyczyną poronienia! Nerwy odczuwane przez mamę podczas ciąży mają wpływ między innymi na to jak rozwija się układ nerwowy!

Przyszła mama powinna nauczyć się w jaki sposób może ograniczać sytuacje wywołujące stres oraz jak skutecznie się odprężyć i oczyścić myśli. Zadbaj również o odpowiednią ilość snu, bo wtedy organizm się relaksuje i regeneruje. Zauważ również, że będąc niewyspana, łatwiej się denerwujesz.

 

Oceń ten artykuł
Kategorie: Ciąża

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.