Ząbkowanie to jeden z trudniejszych okresów, z którymi muszą zmierzyć się świeżo upieczeni rodzice. Prawdopodobnie Wasza cierpliwość i nerwy zostaną wystawione na ciężką próbę, ale spokojnie – każdy rodzic to przechodził. 🙂 Nie jest to zatem przyjemny czas ani dla dziecka, ani dla rodziców. Jest jednak kilka sposobów, aby trochę załagodzić atmosferę. Sprawdź czy znasz wszystkie prezentowane niżej metody! 🙂

Ząbkowanie u malucha

Moment, w którym dziecko zaczyna ząbkować jest indywidualny i nie ma sztywnej daty, która go określa. Może to być zarówno trzeci, jak i dziewiąty miesiąc życia malucha. Nie powinnaś panikować jeśli Twój malec jeszcze nie ząbkuje, a jego o miesiąc młodszy kolega już tak. W razie wątpliwości i niepokoju zapytaj lekarza o poradę, na pewno doradzi najlepiej.

Objawy ząbkowania

Większość maluchów ząbkowanie przeżywa bardzo podobnie. Pierwszym na co powinnaś zwrócić uwagę jest nadmierne ślinienie się i wkładanie do buzi wszystkiego co się da. To dwa zachowania, które są najłatwiejsze do zaobserwowania. Do tego dochodzą problemy z zachowaniem u malucha.

Proces, w którym ząbki się wyrzynają jest bardzo nieprzyjemny i bolesny. Naturalnym jest więc, że dziecko będzie markotne, marudne i rozdrażnione. Twoją uwagę powinien zwrócić również płacz, który czasami wydaje się nieuzasadniony. Przygotuj się także na problemy związane z zasypianiem czy jedzeniem.

W trakcie ząbkowania, maluch ma obniżoną odporność. Podrażniona jama ustna jest środowiskiem, w którym chętnie zagnieżdżają się drobnoustroje powodujące infekcje. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli zauważysz u malucha objawy takie jak gorączka, kaszel, biegunka czy ból ucha. Należy zasięgnąć pomocy lekarza, ponieważ to mogą, ale nie muszą być objawy jedynie ząbkowania.

Sposoby na ząbkowanie

W tym trudnym okresie warto walczyć o każdą szansę na złagodzenie objawów ząbkowania. Dziecku zapewni to ulgę w bólu i niedogodnościach, a Tobie oszczędzi wysłuchiwania krzyków i płaczu. Jest kilka sposobów na walkę z ząbkowaniem – sprawdź czy znasz wszystkie. 🙂

Wybieraj „miękkie” jedzenie

Podczas ząbkowania, jama ustna dziecka jest szczególnie wrażliwa na dotyk. Nabrzmiałe, opuchnięte i bolące dziąsła dają się we znaki przy każdym niepotrzebnym dotyku. W tym okresie powinnaś zrezygnować z części stałych pokarmów na rzecz jedzenia bardziej płynnego.

O ile twarde pokarmy będą wywoływały ból i nieprzyjemne uczucie, tak z połykaniem płynów nie powinno być problemu. W tym okresie, dietę dziecka powinny wypełniać mleko, kaszki, kleiki i tego typu pokarmy. Wybieraj jedzenie, które nie narazi dziąseł na niepotrzebny dotyk wywołujący ból.

Ochładzanie jamy ustnej

Ząbkowanie niesie za sobą również stan zapalny w jamie ustnej. Dziąsła są podrażnione, rozpulchnione i nabrzmiałe. Czerwone i gorące dziąsła są źródłem bólu, który odczuwa Twoje dziecko. Warto stosować metody pozwalające na schłodzenie jamy ustnej maleństwa. Dzięki temu odczuje ulgę w bólu i oboje zyskacie chwilę wytchnienia.

Zastosować możesz schłodzony w lodówce smoczek lub bezpieczny gryzak. Pamiętaj, że mają być one schłodzone, a nie zamrożone! Dodatkowo świetnie sprawdza się zamoczona w zimnej wodzie pieluszka tetrowa, która dzięki swojemu szorstkiemu materiałowi, jednocześnie masuje dziąsła. Zimne przedmioty pozwalają na zmniejszenie odczuwania stanu zapalnego, który panuje w jamie ustnej malucha.

Farmaceutyki na ząbkowanie

W każdej aptece dostaniesz różnego rodzaju żele, kremy i inne specyfiki, które mają za zadanie pomóc dziecku podczas ząbkowania. Większość z nich zawiera substancje przeciwbólowe, które sprawiają, że rozdrażnione dziąsła nie są tak wrażliwe. Warto wybrać lek, który również zawiera składniki pomagające w innych dolegliwościach związanych z ząbkowaniem.

Wybierając specyfik zwróć uwagę na formę jego podawania. Żel, który musisz palcem nanieść na dziąsła dziecka może okazać się średnim wyborem. Minusem tego jest brak sterylności podczas podawania. Na swojej skórze możesz wprowadzić dziecku bakterie i drobnoustroje, które z łatwością zagnieżdżą się w rozdrażnionych dziąsłach malca. Zapytaj o specyfiki, które pozwalają na sterylną, pojedynczą aplikację.

Na rynku istnieją również preparaty, które oprócz łagodzenia bólu, mają szersze zastosowanie. Sprawdź skład leku i zwróć uwagę czy jest tam lidokaina (środek przeciwbólowy), rumianek (działa uspokajająco), rzewień (przeciw biegunce) i szkarłatkę (działanie przeciwzapalne). Warto wybrać preparat, który pomoże dziecku w więcej niż jednym aspekcie związanym z ząbkowaniem.

Zadbaj o odpowiednią higienę

Kluczową kwestią jest podejście do higieny jamy ustnej. Oczywiście jest to ważne nie tylko podczas ząbkowania, a powinno być elementem codziennej pielęgnacji. Jednak w okresie wyrzynania się ząbków, gdy dziąsła są podrażnione, jest to szczególnie istotne. Pozwala ograniczyć liczbę bakterii i drobnoustrojów, które mogą zagnieździć się w poranionej jamie ustnej.

Maluchów, które nie skończyły jeszcze pierwszego roczku, nie trzeba szorować szczotką i pastą. W ich przypadku wystarczy jałowy gazik zamoczony w ciepłej wodzie. Delikatne przecieranie dziąseł powinno zapewnić odpowiednią higienę. 

Następnie można wprowadzać delikatne specyfiki i miękkie szczoteczki. Wybierz koniecznie preparaty przeznaczone dla dzieci, ponieważ są one znacznie delikatniejsze niż te dla dorosłych. Delikatnie szorujcie ząbki każdego dnia, a malec się do tego z pewnością przyzwyczai.

Oceń ten artykuł
Kategorie: Zdrowie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.