Wakacje to czas różnego rodzaju podróży. Bardzo często wiążę się to z wielogodzinną wyprawą samochodem, pociągiem lub samolotem. Dla wielu rodziców jest to na tyle przerażające, że rezygnują z wyjazdu. Całkowicie niepotrzebnie! Oczywiście dziecko może być marudne i sprawić odrobinę kłopotów podczas jazdy czy lotu. Możesz jednak odpowiednio się przygotować na wszelkie niespodzianki. Sprawdź jak sobie poradzić z dzieckiem w samolocie!

Lot samolotem z dzieckiem

Bardzo możliwe, że obawiasz się tego, ponieważ będzie to nowość dla dziecka, a może i dla Ciebie. Pewnie przeraża Cię fakt spędzenia kilku godzin z krzyczącym i płaczącym dzieckiem w zatłoczonej puszce, która leci sobie gdzieś kilometry nad ziemią… Nie jest to reguła, naprawdę. Maluchy mogą różnie reagować na podróż, ale zwykle da się załagodzić większość problematycznych sytuacji. Wystarczy odpowiednio przygotować siebie, dziecko i ekwipunek. Poniżej poznasz rady, które pozwolą zwiększyć szanse na spokojny i przyjemny lot. 🙂

1. Rozrywka dla dziecka

Siedzenie kilka godzin w jednym miejscu nie jest raczej ulubionym zajęciem Twojego dziecka. Musisz znaleźć sposób, aby zainteresować je na jak najdłuższą część lotu. Nie ma nic gorszego niż marudny malec, który uprzykrza podróż sobie, Tobie i połowie pasażerów samolotu.

Najlepiej sprawdzają się klasyczne sposoby na zajęcie uwagi dziecka. Mowa tutaj oczywiście o bajkach, książeczkach i grach. Zależnie od wieku, jedne metody zadziałają lepiej a inne gorzej. Przygotuj odpowiedni zapas, aby maluch nie musiał oglądać tego samego w kółko. 🙂 Pamiętaj, że w samolocie nie uświadczysz Wi-Fi, więc w domu pobierz bajki i gry na telefon, tablet lub laptop.

Kolejnym (chyba mniej znanym) pomysłem jest kupno dziecku nowej zabawki. Na pewno wiesz jak dzieci potrafią reagować na nowe gadżety. Jeśli im się spodoba to wsiąkają na długie godziny i może poza nową zabawką nie być świata. Jeśli wręczysz takową maluchowi zaraz przed podróżą to możesz załatwić mu rozrywkę na cały lot. 

2. Przekąski na uspokojenie

Zarówno sam lot jak i cała otoczka z nim związana, mogą zestresować dziecko. Na pewno będzie bardzo zaaferowane tłumem na lotnisku, odprawą celną i samą podróżą. Dodatkowo w samolocie panują inne warunki niż normalnie – różnica ciśnień (startowanie i lądowanie), a także brak świeżego powietrza. Wszystkie te czynniki mogą źle wpływać na samopoczucie malucha.

Dobrym rozwiązaniem jest wzięcie kilku przekąsek, którymi można poprawić humor dziecku. Dobrze spisują się cukierki do ssania i lizaki (o ile wiek malca na to pozwala), ponieważ ich skonsumowanie trwa dość długo. Słodycze to jeden z największych wrogów rodziców, ale bywają nieocenionym sprzymierzeńcem. 🙂 Podaj dziecku lizaka, gdy zacznie być marudne, a zapewne choć na trochę zapomni o wszelkich dolegliwościach.

Pamiętaj również, że masz prawo do zabrania ze sobą własnego picia dla dziecka do drugiego roku życia! Warto z tego skorzystać, ponieważ ceny na lotniskach są zaporowe. Bez obaw zabierz małą butelkę mleka, soku czy wody.

3. Ekwipunek do bagażu podręcznego

Na pokład ze sobą możesz zabrać bagaż podręczny. Każdy przewoźnik dokładnie określa jakie wymiary i wagę może takowy posiadać. Najlepiej sprawdzić to sporo przed planowaną podróżą i znaleźć torbę/plecak, który najlepiej dopasuje się wymiarami. Warto tego przestrzegać, ponieważ na każdym lotnisku znajduje się urządzenie pomiarowe, które sprawdzi czy Twój bagaż ma odpowiednie wymiary.

Do bagażu podręcznego zabierz tylko rzeczy, których możesz potrzebować podczas lotu. Zerknij na przykładową listę:

  • Rzeczy do przewijania (pieluszki, mokre chusteczki, przewijak);
  • Przytulanka, zabawka;
  • Napój i jedzenie dla dziecka;
  • Książeczki, bajki, gry;
  • Ubranie na zmianę;
  • Mały kocyk (na pokładzie samolotu bywa chłodno).

4. Bagaże do nadania

Podczas wakacji z dzieckiem przydają się również takie przedmioty jak wózek, fotelik samochodowy lub łóżeczko turystyczne. Warto wiedzieć, że wielu przewoźników pozwala na nadanie dwóch takich rzeczy bez dodatkowych opłat.

Opłaca się zabrać takie rzeczy ze sobą, ponieważ nic Cię to nie kosztuje, a mogą naprawdę bardzo się przydać. Sprytnym rozwiązaniem jest zapakowanie wózka czy łóżeczka w odpowiedni pokrowiec. Zapewni on ochronę przed zniszczeniem, a dodatkowo możesz tam schować dodatkowe przedmioty.

5. Odpowiednie ubranie

Zwróć uwagę, że prawdopodobnie spędzicie wiele godzin w jednej pozycji. Dodatkowo warunki na lotnisku potrafią bardzo różnić się od tych panujących w samolocie. Gorąc i skwar na ziemi, a następnie chłód w samolocie – musisz zadbać o odpowiednie ubranie dla siebie i dziecka. 

Wybierz taki zestaw, który pozwoli komfortowo przebywać zarówno w cieple jak i chłodzie. Zadbaj o to, aby ubrania nie krępowały ruchów malucha i były jak najbardziej wygodne. Nie jest złym pomysłem zabranie ze sobą na pokład kurtki lub ciepłej bluzy – nawet upalnym latem.

6. Pora podróży

Chyba najlepszym możliwym rozwiązaniem na wszelkie problemy związane z lotem samolotem jest sen. Jeśli masz taką możliwość, wybierz na lot porę dnia, w której dziecko zwykle ucina sobie drzemkę. Dobrym pomysłem jest również podróż nocą, ponieważ malec prawdopodobnie będzie zmęczony i zaśnie. Pamiętaj, aby zabrać na pokład mały kocyk. Dzięki niemu będziesz mogła okryć dziecko, zrobić z niego poduszeczkę lub wyłożyć siedzenie, aby stworzyć przytulne legowisko.

7. Mamy mają pierwszeństwo

Podróżując z małym dzieckiem masz pierwszeństwo wsiadania do samolotu. Musisz taki fakt zgłosić obsłudze jeszcze przed wyjściem z lotniska. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają wykupionych konkretnych miejsc w samolocie. Dzięki temu możesz zająć siedzenia, które najlepiej Wam odpowiadają.

Jeśli jednak masz bilet z konkretnymi miejscówkami to nie zawsze warto korzystać z tego przywileju. W samolocie przed startem zwykle jest spore zamieszanie. Robi się też głośno i duszno, a dzieciaki takich sytuacji raczej nie lubią. Czasami lepiej dać maluchom kilka minut więcej na wybieganie się po lotnisku – może w samolocie będą spokojniejsze? 🙂

Oceń ten artykuł
Kategorie: Poradniki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.