Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka absolutnie wszystkiego co najlepsze. Z pewnością również Ty, jako matka chcesz zapewnić maleństwu w pełni poprawny rozwój. Wychowujesz dziecko tak, aby w przyszłości stało się odpowiedzialnym i dobrym człowiekiem. Jednak każdy z nas popełnia błędy i czasami ich nie zauważa. Nierzadko są to drobnostki, które w codziennym życiu są niemal niewidoczne, a ich skutki ujawniają się dopiero po latach. Sprawdź czy we wszystkich kwestiach zachowujesz się jak wzorowy rodzic. 🙂

Jak być lepszym rodzicem?

Pomimo tego, że każdy człowiek pragnie dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze, to nie zawsze zachowujemy się tak jak należy. Nasze drobne niedociągnięcia mogą ujawnić się dopiero po latach, gdy potomek zacznie być bardziej samodzielny. Nieodpowiednie zachowanie rodzica w trudnych sytuacjach bywa powodem późniejszych kłopotów wychowawczych. Bycie rodzicem nie jest łatwe, ale bycie dobrym rodzicem jest momentami prawie niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że nie należy się starać każdego dnia. 🙂

Twoje dziecko musi być zawsze najważniejsze

Oczywiście tak jest, nie ma dla rodzica nic ważniejszego niż jego maleństwo. Jednak maluchy niekoniecznie muszę o tym wiedzieć. Twoje relacje z dzieckiem są absolutnie na pierwszym miejscu. Nigdy nie odtrącaj malucha, gdy widzisz, że potrzebuje Twojej uwagi lub pomocy. Mecz i prasowanie mogą poczekać, a uczucia dziecka nie.

Szczególną wagę powinnaś przykładać do Waszych relacji w momentach, gdy są one wystawione na próbę. Dziecko musi czuć wsparcie ze strony rodzica w każdej sytuacji. Jesteś od tego, aby maluchowi zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Reaguj na każde zachowanie

Całkowicie normalnym zachowaniem dziecka jest to, że testuje granice cierpliwości rodziców. Malec sprawdza na jak dużo może sobie pozwolić albo czy dobrym zachowaniem jest w stanie coś ugrać. Nie powinnaś być obojętna na żadne z tych dwóch postępowań.

Dobra matka zauważa każdy aspekt z życia dziecka i w nim uczestniczy. Jeśli widzisz, że malec zachowuje się tak jak należy lub sam chętnie pomaga – pochwal i nagródź go. Zachęcisz go w ten sposób do prawidłowego postępowania. Nie możesz być też jednostronna – złe zachowanie wiąże się z konsekwencjami. Porozmawiaj również z dzieckiem o tym co zrobiło i dlaczego tak nie wolno.

Twoje dziecko zasługuje na szacunek

Okazywanie szacunku dziecku to pierwszy rodzica obowiązek. W żaden inny sposób nie wpoisz mu prawidłowych wartości. Na nic będzie tłumaczenie, że nie można śmiać się z kolegów, gdy Ty będziesz wyśmiewała jego zachowanie lub wygląd. Nie nauczysz również dziecka sumienności i dotrzymywania danego słowa jeśli sama nie będziesz tego robiła.

Dzieci można porównać do gąbki, która na początku jest zupełnie sucha. Następnie chłonie wszystko ze swojego najbliższego otoczenia – głównie od rodziców. Zatem sama musisz postępować w taki sposób, jakiego wymagasz od malca. W przeciwnym razie pojmie wartości i zachowania, których nie chciałaś go nauczyć.

Nie ukrywaj swoich emocji

Dzieci doskonale wyczuwają zmiany w nastroju rodziców. Ukrywanie emocji naprawdę nie ma sensu. Zaprzeczając temu, że płaczesz, gdy masz łzy w oczach, jedynie uczysz malca, aby również ukrywał emocje. Lepszym rozwiązaniem jest wytłumaczenie dlaczego gorzej się czujesz i skąd u Ciebie łzy.

Płacz jest podstawowym narzędziem do wyrażania uczuć u dziecka. Dzięki temu pokazuje, że się boi, źle się czuje, jest zestresowany lub dzieje się z nim coś niedobrego. Właśnie dlatego nie należy nigdy mówić maluchowi „nie płacz”, ani uczyć ukrywania emocji. 

Nigdy nie oceniaj z góry

Większość zachowań dziecka można w jakiś sposób uargumentować. Raczej mało kiedy są to czynności robione „tak po prostu”. Szczególną zasługę ma tutaj niebywała ciekawość świata u maluchów. Prawie każde postępowanie jest czymś spowodowane.

Rodzice czasami tego nie potrafią zrozumieć i z góry oceniają dziecko. Nie należy tego robić, bo tak naprawdę nie znasz motywów, którymi kierował się malec. Zanim ocenisz i skrytykujesz, raniąc tym dziecko, zapytaj. Bardzo często wystarczy zadać jedno czy dwa proste pytania, aby poznać powód takiego, a nie innego zachowania dziecka.

Szczególnie istotne jest to w przypadku, gdy maluch coś przeskrobie. Niektórzy rodzice mają tendencję do natychmiastowego obarczania winą dziecka. A co gdyby potem okazało się, że to jednak nie była jego wina? Zwykłe „przepraszam” nie wystarczy, dziecko zapamięta sytuację, w której mu nie zaufałaś. Zanim postawisz jakikolwiek osąd, postaraj się dowiedzieć wszystkiego na temat danej sytuacji. 

Nie poganiaj dziecka

Bardzo często zdarza się, że maluchy są dość ociągałe w przygotowaniach. Wtedy codziennie rano i przed każdym planowanym wyjściem toczona jest batalia. Rodzice krzyczą na dziecko, aby szybciej się ubierało, jadło czy myło.

Skutkiem takiego zachowania jest niepotrzebny stres. Wbrew pozorom dzieci to bardzo przeżywają – za każdym razem. Czy nie lepiej jest tego unikać? Wystarczy zaplanować wszystkie czynności tak, aby maluch miał wystarczająco dużo czasu na ich wykonanie w swoim tempie. Obudź go kilkanaście minut wcześniej i pozwól, aby poświęcił te 5 minut więcej na śniadanie.

 

Poza tym wszystkim, warto pamiętać o jednej podstawowej kwestii. Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami. 🙂 Przypomnij sobie jakim Ty byłaś dzieckiem. Czy zawsze wszystko odbywało się po myśli rodziców? Nie miałaś dni, w których wszystkim puszczały nerwy? Pomyśl jak się czułaś, gdy rodzice zachowywali się w stosunku do Ciebie nieodpowiednio. Na pewno chcesz tego przykrego stanu oszczędzić swoim dzieciom, powodzenia! 🙂

5/5 - (Liczba ocen: 1)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.