Jeśli nie jesteś jedynaczką, na pewno wiesz jakie relacje występują między rodzeństwem. Jednego dnia jest pięknie, innego skaczecie sobie do gardeł. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników, na które często nikt nie ma najmniejszego wpływu. Na pewno pamiętasz jak wiele wysiłku kosztowało Twoich rodziców zażegnanie każdej kłótni między Tobą, a rodzeństwem. Może teraz Ty jesteś w takiej sytuacji? Przeczytaj ten artykuł, a może w jakimś stopniu Ci pomożemy! 🙂

Dlaczego między rodzeństwem dochodzi do kłótni?

Między każdym rodzeństwem dochodzi do kłótni i sprzeczek. Raz częściej, raz rzadziej, ale zawsze jakieś są. Czy zastanawiałaś się kiedyś dlaczego tak się dzieje? Próbowałaś przemyśleć co może ich poróżniać i czym jest to spowodowane? To powinien być klucz do utopii, którą jest dom pozbawiony kłótni. 🙂

Do poróżnień między rodzeństwem może dochodzić z powodu różnych czynników takich jak różnica wieku, osobowości, płci, zazdrości, etapu życia na jakim się znajdują czy tego, co obserwują w zachowaniu najbliższych – rodziców, dziadków, znajomych. Bardzo często nie możesz mieć na to najmniejszego wpływu i zamiast leczyć przyczynę, musisz łagodzić skutki 🙂 Dzieci czasami wymyślają absurdalne powody, przez które dochodzi do wielkich awantur, ale na to też nic nie poradzisz.

Co zrobić, aby rodzeństwo żyło w zgodzie? 

Przede wszystkim powinnaś unikać tworzenia sytuacji, w których wybuchają awantury. Po prostu nie możesz dawać dzieciom powodu, przez który mogłyby zacząć się ze sobą kłócić. Poniżej przedstawiamy kilka dość ogólnikowych rad. Żadnej nie możemy skierować personalnie do Ciebie, ponieważ nie znamy Twojej sytuacji rodzinnej, ale mamy nadzieję, ze chociaż jedna Ci pomoże. 🙂

  • Nie zmuszaj dzieci do przebywania ze sobą – ani starszego z młodszym, ani młodszego ze starszym. Może to przynieść zupełnie odwrotny efekt. Nadejdzie czas, w którym będą chętniej razem spędzać czas.
  • Nie porównuj dzieci ze sobą, ani nie stawiaj jednego za wzór dla drugiego. Takie praktyki często wywołują zazdrość i szkodliwą rywalizację, a nawet bunt i jeszcze gorsze zachowanie.
  • Rodzice nie powinni kłócić się przy dzieciach, ponieważ maluchy są jak gąbka i chłoną wszystko – łącznie z zachowaniem i sposobem wyrażania emocji.
  • Nie zaniedbuj starszego dziecka. Pomimo tego, że jest już bardziej samodzielne, nadal potrzebuje matczynej opieki, rozmowy i porady.
  • Nie reaguj w przypadku każdej małej kłótni. Dzieci powinny nauczyć się rozwiązywać konflikty między sobą, a nie za pomocą arbitrażu. Interweniuj jedynie w poważne awantury.
  • Dzieci powinny mieć jasno postawione granice co wolno, a czego nie wolno robić.
  • Bądź niewrażliwa na chęć osiągnięcia jakiegoś celu poprzez kłótnię. Jeśli kilka razy pokażesz dziecku, że awanturą może dopiąć swego to już zawsze będzie tak robić.

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Pomimo tego, że dzieciństwo z rodzeństwem jest naszpikowane kłótniami, awanturami, siniakami i wieloma przepłakanymi godzinami, to jest bardzo cenną lekcją życia dla wszystkich – zarówno rodziców jak i dzieci. 

Dorośli, którzy dorastali w towarzystwie rodzeństwa, bardzo często są bardziej empatyczni i otwarci na inne osoby. Odznaczają się większą asertywnością, zdolnością do rozwiązywania problemów i konfliktów, a także łatwiej nawiązują więź komunikacyjną z innymi osobami. Długotrwałe budowanie więzi opartej na szacunku i zrozumieniu innej osoby (a tym właśnie powinno być dorastanie z rodzeństwem) bardzo dobrze wpływa na rozwój osobowości. Dokładnie tych samych umiejętności mogą od dzieci uczyć się rodzice. Podglądanie tego, w jaki sposób Twoje dzieci znajdują nić porozumienia może również poprawić Twoje kontakty z innymi osobami. 🙂

Wiemy, że każdej matce pęka serce, gdy widzi że jej dzieci się ze sobą kłócą. Niestety jest to właściwie nieuniknione, ale można próbować z tym walczyć. Bardzo możliwe, że po pewnym czasie relacje między rodzeństwem znacznie się poprawią. Z tego co da się zauważyć, często dzieje się tak gdy jedno z dzieci opuszcza rodzinny dom. Dokładnie taka sytuacja była w moim przypadku – kłótnie z bratem były na porządku dziennym, nawet o błahostki, byleby na siebie trochę pokrzyczeć, zrobić sobie na złość. Wszystko zmieniło się, gdy wyjechał na studia, a wiedzieliśmy się jedynie w weekendy. Po kilku tygodniach byliśmy jak zupełnie inni ludzie, a do dziś nasze relacje są na naprawdę dobrym poziomie! 🙂 Tego samego życzę Tobie i Twoim dzieciom!

5/5 - (Liczba ocen: 1)
Kategorie: Wychowanie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.