Wyjście z domu z niemowlakiem to nie lada przygoda. Nie tylko pierwsze, ale każde z nich. Wybierając się gdzieś na cały dzień możecie potrzebować niemalże całego bagażnika w samochodzie. Na krótkie spacery też musisz zabrać trochę ekwipunku. Czy wiesz co powinno znaleźć się w takiej „wyjściowej” torbie niemowlaka? Zadbaj o kilka istotnych kwestii, aby wyjście przebiegło przyjemnie i bezproblemowo. Z poniższego artykułu dowiesz się co koniecznie należy zabrać ze sobą wychodząc z domu z niemowlakiem! 🙂

Wyjście z niemowlakiem – jak się przygotować?

Przygotowania do wyjścia powinny zacząć się już kilka dobrych godzin wcześniej. Dziecko musi być przede wszystkim wyspane i najedzone, aby nie było marudne zaraz po wyjściu z domu. Wybierz również odpowiednie na daną pogodę ubranka. Zadbaj o to, aby były przede wszystkim wygodne na dłuższy czas i nie drażniły dziecka. Jeśli to nie jest wyjście na sesję zdjęciową to naprawdę malec nie musi wyglądać jak z obrazka – najważniejszy jest jego komfort. Malec musi mieć przytulnie, wygodnie i odpowiednio ciepło. 

Co zabrać ze sobą podczas wyjścia z niemowlakiem?

Na pewno dobrze wiesz jak to bywa z niemowlakami – są nieprzewidywalne. Jednego dnia są spokojne jak aniołki, a drugiego może się wydawać, że robią wszystko na złość. W razie czego przygotuj się na tę drugą opcję. 🙂

Do podstawowego wyposażenia każdej torby zabieranej podczas wyjścia poza dom należy kilka przedmiotów:

 1. Smoczek – dzięki niemu uspokoisz dziecko w przypadku nagłego napadu płaczu. Zapewni również spokojniejszy sen.
 2. Grzechotka – czasami trzeba zabawić dziecko, odwrócić jego uwagę, uspokoić po nerwowej sytuacji. Do tego świetnie nadaje się grzechotka. Może być połączona z gryzakiem – takie dwa w jednym.
 3. Kocyk – niewielki, ale ciepły i miły w dotyku kocyk to bardzo ważny element wyposażenia. Maluchy dużo śpią i potrzebują ciepła. Zaopatrz się w kocyk na wyjścia, który spełni wszystkie wymagania i przede wszystkim nie będzie zajmował wiele miejsca.
 4. Ulubiona zabawka – maluchy często mają maskotkę, która je niemal natychmiastowo uspokaja – warto ją ze sobą zabrać. Jeśli dziecko posiada zabawkę, z którą zawsze śpi to również weź ją ze sobą.
 5. Butelka – jeśli nie karmisz piersią to koniecznie zabierz ze sobą butelkę z jedzeniem. Bardzo możliwe, że zajdzie potrzeba nakarmienia dziecka i musisz być na to przygotowana.
 6. Ubranka na zmianę – maluchy często potrafią się zabrudzić, zamoczyć czy zaplamić. Warto mieć ze sobą jakieś ciuszki na zmianę – zwykle nie zajmują wiele miejsca.

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w przybory higieniczne – głównie do przewijania. To, że podczas dłuższego wyjścia będziesz musiała przewinąć niemowlaka, jest niemal pewne. Warto się do tego odpowiednio przygotować i zabrać ze sobą wszystko czego możesz potrzebować.

W tym miejscu należałoby również zwrócić uwagę na kwestię jakości używanych produktów. W domach zwykle każdy rodzic korzysta z najlepszych dostępnych specyfików, które nie mają negatywnych skutków dla jego dziecka. Niezrozumiałym jednak jest fakt, że część z nich zabiera na wyjścia zupełnie inne wyposażenie. Nie róbcie tak – zmiana kosmetyków czy pieluszek może powodować u dziecka dyskomfort. Wszędzie używajcie tego samego zestawu – zarówno w domu jak i poza nim.

Szczególną uwagę powinnaś zwrócić, aby zabrać:

 1. Pieluszki – kwestia najważniejsza, przecież to w nie przebierasz maluszka. Powinny być miękkie, dopasowane, oddychające, chłonne i nieuwierające dziecka. Zabierz ze sobą kilka na zmianę, jedna może nie wystarczyć.
 2. Podkłady do przewijania – bardzo ważna kwestia. Nie zajmują wiele miejsca, a zapewniają odpowiednie warunki higieniczne potrzebne do zmiany pieluszki w miejscach publicznych. W przypadku wizyty u znajomych mogę ochronić meble przed zabrudzeniem – lepiej żeby zostały miłe wspomnienia, a nie plamy na kanapie. 🙂
 3. Kremy i kosmetyki – bardzo możliwe, że używacie kremów i innych kosmetyków na podrażnienia. Koniecznie zabierzcie je ze sobą, bo pewnie będą potrzebne.
 4. Nawilżane chusteczki – niezastąpione wyposażenie każdej torby u mamy noworodka! Pozwalają w krótkim czasie zadbać o higienę u Twojego dziecka. Dzięki nim możesz wytrzeć nie tylko umorusaną buzię, brudne rączki, ale i pupę podczas przewijania. Zadbaj, aby były delikatne i miłe w dotyku. Powinny mieć również neutralne pH, aby została zachowana naturalna bariera ochronna skóry.

Powyższe listy to takie „must have” w przypadku wyjść z niemowlakiem. Zawierają przedmioty, które mogą okazać się niezbędne już 15 minut po wyjściu z domu. 🙂 Istnieje jednak kilka dodatkowych przedmiotów, które warto ze sobą mieć podczas dłuższych wyjść – na przykład całodziennego wyjazdu do dziadków:

 1. Wózek lub spacerówka – jeśli Twoje dziecko łatwiej zasypia w wózku lub spacerówce to warto jest je mieć ze sobą. W obcym miejscu maleństwo może być niespokojne i ciężej będzie mu zasnąć. Dzięki wózkowi lub spacerówce poczuje się bardziej komfortowo i łatwiej zaśnie.
 2. Szumiąca maskotka – również przydatna podczas usypiania dziecka. Warto się zaopatrzyć w maskotkę, która wydaje z siebie biały szum. W przypadku problemów ze snem taki miś może uchronić nas przed wielogodzinną walką o sen.
 3. Poduszka – o ile materac nie jest aż tak ważny to inna poduszka często robi dzieciom znaczną różnicę. Maleństwa zwykle śpią dość płasko i poduszki nie są tak duże jak dla dorosłych. Warto zabrać ze sobą tą, na której zwykle dziecko śpi, aby miało komfortowe warunki.

Pamiętaj, aby przede wszystkim dbać o dobre samopoczucie dziecka. Jeśli malec będzie niezadowolony to całe wesołe wyjście może przerodzić się w koszmar, który zechcesz jak najszybciej zakończyć. Nie trać dobrego nastawienia – to wszystko tylko wygląda tak skomplikowanie. Wizyty z maluszkiem to świetna okazja na odnowienie zaniedbanych podczas ciąży znajomości. 🙂

Oceń ten artykuł
Kategorie: Poradniki

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.