Samochód to obecnie najpopularniejszy środek transportu na świecie. Codzienne wyprawy do sklepu lub przedszkola nie powinny stanowić większego problemu. Większe doznania może nam zapewnić wielogodzinna podróż samochodem. Są dzieci, które uwielbiają jazdę autem, a inne źle to znoszą. Dowiedz się o czym powinnaś pamiętać szykując się do dłuższej, może wakacyjnej, podróży. 🙂
Podróż samochodem z dzieckiem
Jest wiele kwestii, które należy poznać, przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Musisz wiedzieć jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży, gdzie umieścić bagaże, co mieć zawsze pod ręką. Oprócz tego powinnaś przygotować się na to, że malec będzie marudny, więc koniecznie zaopatrz się w jakąś rozrywkę dla dziecka.
Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie
To pierwsza i najważniejsza zasada, którą zawsze powinnaś mieć na uwadze. Bezpieczeństwo dziecka podczas podróży jest absolutnie priorytetową wartością.
Głównym wyposażeniem samochodu, w którym jest przewożone małe dziecko, powinien być odpowiedni fotelik samochodowy. Należy go dopasować do konkretnego dziecka, nie jest to całkowicie uniwersalny przedmiot. Istnieją zalecenia mówiące, że dziecko do czwartego roku życia powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Odpowiednim miejscem do zamocowania fotelika jest środek tylnej kanapy. Należy zadbać o to, aby wyłączyć wszystkie poduszki powietrzne, które mogą wyrządzić dziecku krzywdę podczas wypadku. Szczególnie istotne jest dezaktywowanie poduszki powietrznej pasażera z przodu, gdy tam podróżuje dziecko.
Zwróć uwagę również na pasy bezpieczeństwa – nie mogą być zbyt długie, luźne ani ciasne. Powinny dobrze przylegać do ciała bez żadnego luzu, ale nie uwierać malca. Zadbaj, aby układały się prosto i nie były skręcone w żadnym miejscu. Dodatkowo pamiętaj, aby na długą podróż nie ubierać dziecka w niewygodne ubrania, które krępują ruchy. W zimie warto podkręcić ogrzewanie w samochodzie i zdjąć kurtkę. Podczas jazdy w słoneczną pogodę przydatne będą rolety lub osłonki na boczne szyby, które osłonią dziecko od słońca.
Wszelkie bagaże oczywiście umieść w bagażniku. Jeśli jednak brakuje w nim miejsca na wszystko to postaraj się dodatkowe torby upchać między przednimi siedzeniami, a siedziskiem tylnej kanapy – w miejscu na nogi. Nie jest wskazane przewożenie bagażu na siedzeniach, ale jeśli już musisz to zabezpiecz ładunek przed przemieszczeniem (na przykład pasami bezpieczeństwa).
Dzieciaki po drodze lubią coś przekąsić – ciasteczka, paluszki czy co tam lubią. To oczywiście dopuszczalne i nie ma z tym problemu. Jednak nie należy dzieci karmić w foteliku – lepiej się zatrzymać i odpocząć te 20 minut. Z kolei absolutnie niedopuszczalne jest wyciąganie malca z fotelika podczas jazdy, aby go nakarmić na kolanach! To naraża Was na ogromne niebezpieczeństwo!
Podczas jazdy zablokuj wszystkie drzwi. Wystarczy chwila nieuwagi, a maluch chwyci za klamkę i otworzy je podczas jazdy. Może wtedy wypaść z auta, wyrzucić bagaże lub zahaczyć o jakąś przeszkodę i spowodować wypadek. Dodatkowo pamiętaj, aby nigdy dziecka nie zostawiać w samochodzie samego – nawet na minutę!
Planowanie podróży
Dobry plan podróży może oszczędzić Wam wielu nieprzyjemności. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej pory na wyjazd. Zależy to głównie od tego jak długa ma być podróż. Raczej nie jest dobrym pomysłem, aby zrywać malca znacznie wcześniej niż wstaje zwykle i w biegu szykować go do wyjścia. Dzieci bardzo nie lubią sytuacji, które zaburzają ich naturalny porządek snu. Na przykład dobrze jest wyjechać po śniadaniu, gdy dziecko jest wypoczęte i najedzone.
Podróże za dnia lepiej sprawdzają się na niezbyt długich dystansach. Istnieje szansa, że maluch zajmie się sobą przez ten czas. Łatwo odwrócisz jego uwagę od nieprzyjemności podróży za pomocą książeczek, bajek lub zabawek. Jednak jest wielce prawdopodobne, że na dłuższą metę to nie podziała i im dłuższa będzie podróż, tym bardziej marudny stanie się maluch. W sytuacjach, gdy trasa zajmie długie godziny, warto zastanowić się nad wyjazdem wieczorem. W nocy dzieci naturalnie śpią, więc jest szansa, że większą część podróży spędzą w objęciach Morfeusza. To chyba najlepsze rozwiązanie zarówno dla rodziców jak i dziecka.
Co spakować do podręcznej torby?
Weź ze sobą do samochodu również torbę, którą będziesz miała ciągle pod ręką. Powinny się tam znaleźć przedmioty, które mogą pomóc w zajęciu czymś dziecka. Zapakuj tam ulubione zabawki malucha, smoczek, kocyk, książeczki, jakieś przekąski i coś do picia. Nie musisz mieć pod ręką takich rzeczy jak ubranka na zmianę lub apteczka, ale powinny być one łatwo dostępne w razie potrzeby. Umieść je gdzieś na wierzchu w bagażniku.
Jak odwrócić uwagę dziecka od niedogodności?
Długa podróż jest często uciążliwa dla malucha. Uspokojenie rozdrażnionego dziecka w samochodzie nie jest łatwe. Nie masz możliwości wziąć go na ręce, ani położyć wygodnie w łóżeczku. Musisz posiłkować się różnego rodzaju rozpraszaczami uwagi. Świetnie sprawdzają się w tej roli bajki nagrane na telefon, tablet czy laptop. Możesz również wykorzystać wesołe, dziecięce piosenki, które puścisz z głośników w samochodzie, albo grające zabawki. Dobrym sposobem jest również zajęcie malucha rozmową na temat wszystkiego co Was otacza – komentuj to co widzisz za oknem, inne samochody, tłumacz zasady ruchu drogowego.
0 Komentarzy