Faktem jest, że dzieci przepadają za bajkami. Zarówno najmłodsze jak i te trochę starsze. A czasami w ogóle się z tego nie wyrasta i z chęcią ogląda bajki w życiu dorosłym. 🙂 Niestety nie jest to tak kolorowe jakby mogło się wydawać. Oczywiście mogą ze sobą nieść wiele pozytywnych aspektów wychowawczych, ale również potrafią mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka. Sprawdź jakie bajki będą odpowiednie dla niemowląt, a jakich powinnaś unikać! 🙂

Czy bajki są odpowiednie dla niemowląt?

Najpierw spróbujmy odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie. Żeby to zrobić, zdefiniujmy co dla nas znaczy słowo „bajka”. W dzisiejszych czasach jest używane bardzo często w nie do końca poprawnej formie. Z Wikipedii dowiadujemy się, że:

Bajka – krótki utwór literacki zawierający morał (pouczenie), często jest wierszowany, czasem żartobliwy. (..) Jest jedną z odmian epiki, choć bajka epigramatyczna ma dużo cech lirycznych.

Z kolei w potocznym języku słowem „bajka” określamy również wszelkie animacje i kreskówki wyświetlane na ekranach telewizora czy komputera.

Teraz odpowiedź na pytanie tytułowe tego akapitu jest prosta – tak, bajki są odpowiednie dla niemowląt. Nie można tego jednak powiedzieć o „bajkach”, czyli animowanych filmach oglądanych na ekranie. Dziecko do drugiego roku życia powinno mieć z nimi jak najmniejszy kontakt.

Jakie bajki wybrać dla niemowlaka?

Małe dzieci uczą się świata i poznają go w każdym momencie swojego życia. Używają do tego absolutnie wszystkich zmysłów, ponieważ wszystko jest dla nich nowe. Właśnie dlatego są tak zaaferowane telewizyjnymi „bajkami”. Mogą tam znaleźć kolorowe postacie, mnogość dźwięków w dialogach i piosenkach. Niesamowita jest również różnica pomiędzy zwykłym, szarym światem, a tym co się dzieje na ekranie. Niestety może być tego wszystkiego za dużo dla malucha! Zatem jakie formy bajek (ponieważ „bajki” od razu odrzucamy) będą najbardziej odpowiednie dla niemowlaka?

Czytanki

Jedną z największych przysług, jakie matka może wykonać dla dziecka, jest czytanie. Najzwyklejsze czytanie na głos bajek to prawdziwy dar dla niemowlaka. Dwadzieścia minut dziennie to absolutne minimum, które powinnaś poświęcić na tę właśnie czynność. Wspólne czytanie należy rozpocząć jak najwcześniej. Nie musisz czekać, aż malec sam zacznie składać literki i sylaby. Niektórzy twierdzą, że warto to robić nawet podczas ciąży. 🙂

Czytanie wartościowych bajek na głos ma wiele zalet. Na pewno dobrze wpływa na relacje dziecka z mamą. To czas, w którym jesteście sami, nic Wam nie przeszkadza, a malec całą uwagę skupia na Tobie i Twoim głosie. Głośne czytanie również ma duży wpływ na rozwijanie umiejętności mowy i słuchu. Dodatkowo przyczynia się do prawidłowego rozwoju emocjonalnego oraz buduje poczucie własnej wartości.

Opowiadania

Opowiadania różnią się od czytanek tym, że ich nie czytasz, a wymyślasz. Zalety płynące z obu są niemal identyczne. Jednak opowiadania przyczyniają się również do Twojego rozwoju – z biegiem czasu złapiesz wprawę i zaczniesz wymyślać coraz barwniejsze historie. Rozwinie się Twoja kreatywność i twórcze myślenie.

Opowiadając dziecku wymyślone historie pracujesz nad jego umysłem. Dzięki temu w przyszłości może mieć to wpływ na jego kreatywność. W ten sposób również malec biernie przyswaja słownictwo. Przekonasz się o tym, gdy zacznie mówić pierwsze wyrazy, a potem kolejne, kolejne i następne. 🙂

Słuchowiska

Kontakt matki z dzieckiem jest bardzo ważny i nie należy go zaniedbywać. Jednak prawda jest taka, że niemalże każda kobieta jest zabiegana i zawsze ma coś do zrobienia. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzają się słuchowiska, które pozwalają zająć dziecko czymś interesującym.

Niemowlaki spędzają większość życia po prostu leżąc (cudowna sprawa, prawda? 🙂 ). W tym czasie możesz włączyć jakieś nagranie wartościowej bajki – jest tego mnóstwo w internecie. To świetny sposób, aby stymulować ich rozwój – mowa, słuch, intelekt.

Kołysanki

Kołysanki to również forma bajek. Jednak różni się tym, że ważniejsza od treści jest melodia. Łagodny głos mamy, która niemalże szeptem nuci uspokajającą melodię, to najlepszy sposób, aby uśpić malucha. Kołysanki także dobrze wpływają na relację między mamą, a dzieckiem, ponieważ zapewniają pewną intymność. Nierzadko maluchy momentalnie usypiają w objęciach rodzica lub lekko głaskane przy delikatnym akompaniamencie kołysanki.

Najłatwiej wykorzystywać teksty najpopularniejszych kołysanek znanych od dziesiątek lub setek lat. Jednak to nie słowa są najważniejsze. Możesz wymyślać swoje historie, które opowiesz w rytm kołysankowej melodii. 🙂 Maluch, który odpływa w objęcia Morfeusza, naprawdę nie zwraca uwagi o czym śpiewasz – liczy się cichy pomruk spokojnej melodyjki.

5/5 - (Liczba ocen: 1)
Kategorie: Wychowanie

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.