Przekąski to obowiązkowy element w ciągu dnia niemal każdego malca. Większość dzieci pomiędzy posiłkami podjada drobne smakołyki. Warto wiedzieć co bez obaw można stosować jako małe co nieco, a czego lepiej unikać. Zdrowa dieta u dziecka przyczynia się do prawidłowego rozwoju i braku chorób. Wybieraj przekąski, które nie zaszkodzą Twojemu maleństwu. Sprawdź nasze propozycje! 🙂

Jakie przekąski dla dziecka?

Zastanów się czy wliczasz przekąski jako dodatkowy posiłek u Twojego dziecka. Większość rodziców tego nie robi, a to dość spory błąd. Zauważ, że całodzienne podjadanie nawet drobnych porcji, sumarycznie może pokazać całkiem spory ładunek energetyczny. Zbyt wiele kalorii spożywanych przez dziecko jest dla niego niemal tak samo szkodliwe jak ich niedobór. Pamiętaj, że nadwaga i otyłość to choroby – również u maluchów!

W codziennej diecie dziecka jak najbardziej jest miejsce na przekąski. Należy je jednak odpowiednio dobrać, aby nie miały negatywnego skutku na maleństwo. Zauważ, że dzieci są niewielkie, a zatem mają proporcjonalnie małe żołądki. To uniemożliwia przyjęcie dużych porcji pokarmu na raz, zatem wskazane jest jedzenie mniejszych porcji, a częściej.

Czas na przekąski jest między głównymi posiłkami – między śniadaniem, a obiadem lub obiadem i kolacją. Pamiętaj również, aby nie częstować malucha przekąskami zaraz przed dużym posiłkiem, aby nie straciło na niego ochoty. Z tego samego powodu zadbaj, aby „małe co nieco” było rzeczywiście małe. Również nieodpowiedni dobór smakołyków ma niekorzystny wpływ na apetyt.  Od najmłodszych lat należy dziecko przyzwyczajać do jedzenia pełnowartościowych, pożywnych posiłków.

Świeże i suszone owoce

Przekąska może być również zdrowym źródłem witamin. Owoce to naprawdę dobre wyjście. Jeśli wybierzesz te, które lubi Twoje dziecko to sprawa jest od razu załatwiona. Ponadto zwykle nie trzeba maluchów długo przekonywać, bo większość przepada za owockami. 🙂

Możliwości podania jest wiele – w całości (o ile jest już wystarczająco duże) przez pokrojenie w małe kawałeczki, a na wymyślnych, barwnych konstrukcjach kończąc. Plus jest taki, że owoce są wygodne w transporcie – wystarczy zapakować je do szczelnego plastikowego pojemnika i możesz zabrać je wszędzie. 🙂 

Suszone owoce to również całkiem dobry wybór. Pamiętaj jednak, że dzieci nie powinny jeść ich przed ukończeniem drugiego roku życia! Zwracaj uwagę na jakość kupowanych produktów. Warto poszukać suszonych owoców, które nie zawierają szkodliwych konserwantów.

Świeże warzywa

Również warzywa są źródłem witamin, błonnika i innych ważnych składników odżywczych. O ile tylko uda Ci się przekonać dziecko do ich jedzenia, śmiało wykorzystuj je jako przekąskę! Warzywa możesz transportować jak owoce – plastikowe pojemniki są bardzo wygodne.

Starszym dzieciom możesz serwować nawet surowe cząstki warzyw – marchewki, ogórka czy papryki. Z przekąskami dla maluchów może być odrobinę więcej roboty, ponieważ warto je lekko przegotować lub zblanszować. Dodatkiem do warzywnych cząstek mogą być różnego rodzaje sosy na bazie jogurtu naturalnego. Zabieraj je ze sobą przy każdej okazji. Przewagą warzyw nad owocami jest mniejsza zawartość cukru, niższa kaloryczność i dłużej utrzymują świeżość w pojemniku. 

Orzechy

Ta pozycja na pewno znajdzie zarówno zwolenników jak i przeciwników. Faktem jest, że orzechy dobrze wpływają na rozwój dziecka. Są źródłem witamin, a także wspierają rozwój mózgu u malucha. Zdrowotne korzyści są niepodważalne, aczkolwiek orzechy mogą mieć również nie do końca poprawny wpływ na Twoje dziecko.

Głównym problemem może być alergia, ponieważ jest to jeden z najczęściej uczulających alergenów. Przed swobodnym podawaniem należy upewnić się czy dziecko nie jest nadwrażliwe na orzechy. Pamiętaj również, że przed trzecim rokiem życia, orzechy można podawać jedynie zmielone jako dodatek do innych potraw. Ponadto należy uważać, ponieważ małe dzieci mogą z łatwością zadławić się orzechem!

Kisiel i budyń własnej roboty

Kisiel i budyń to przekąski, za którymi większość dzieciaków szaleje. Oczywiście można kupić gotowy proszek i go przygotować, ale jest on pełny konserwantów i chemii. Znacznie zdrowszym rozwiązaniem jest przygotowanie kisielu czy budyniu samodzielnie. 

Przygotowanie domowego kisielu jest niezwykle proste. Wystarczy zagotować owoce, aby puściły sok i dodać trochę mąki ziemniaczanej. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić, aby chwilkę ostygło. Dobrze również sprawdzi się świeżo wyciskany sok z owoców – musisz znaleźć przepis, który najbardziej odpowiada Twojemu dziecku. 🙂

Domowe wypieki

Piekąc samodzielnie możesz ograniczyć zawartość chemicznych dodatków i konserwantów. Wybierając odpowiednie składniki na ciasto, uda Ci się przygotować całkiem zdrową przekąskę, która na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku. Możesz w ten sposób również zaoszczędzić kilka złotych – zwykle samodzielnie stworzone przekąski są tańsze od tych gotowych.

Jako smakołyki do przegryzienia w biegu między posiłkami, świetnie sprawdzają się proste wypieki. Plusem biszkopcików czy ciasteczek owsianych jest ich poręczność. Dziecko może chwycić jedno z ciastek i wracać szybko do zabawy. Dodatkowo śmiało łącz je ze zdrowymi owocowymi musami lub jogurtami.

Oceń ten artykuł

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © mama24.info. Wszystkie prawa zastrzeżone. Ta strona wykorzystuje pliki cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Korzystając z niej zgadzasz się z polityką prywatności.